Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piber

Císařský hřebčín v Piberu proslulých koní lipicánů se nachází asi 3 km severně od malého městečka Köflach. Přestěhoval se sem po 1. světové válce, když jeho původní domov, město Lipica, připadlo Slovinsku. Ročně se tu narodí asi 40 hříbat, z nich pouze asi 5 hřebců se posílá do proslulé Španělské jezdecké školy ve Vídni. Tam je čeká pětiletý výcvik.

Lipicán, zejména piberský typ, připomíná spíše všestranně užitečného malého koně, koba. Živost a zdatnost lipicána s jeho klidnou povahou ho předurčuje pro vysokou školu. Španělská škola a piberské stádo vděčí za přežití americkým jednotkám, které je na konci druhé světové války zachránily před postupující ruskou armádou. Za války byli tito koně v Hostouni.

Lipicáni jsou teplokrevní koně a patří mezi nejstarší koňská plemena v Evropě (od 16. století). Rodí se tmavě hnědí až téměř černí a svou charakteristickou bílou barvu získávají teprve v 5 – 12 letech. Organizovaná prohlídka hřebčína trvá kolem 75 minut. Návštěvníci zde můžou vidět jezdeckou arénu, stáje nebo historické kočáry, do nich byli lipicáni zapřaháni. Součástí prohlídky je možnost shlédnout film o hřebčíně a kobyly odpočívající na pastvě.

Za první světové války bojovala Itálie a Československo o oblast Lipice, a když válka skončila, vypukl prudký spor o to, ke které zemi nyní koně z Lipice patří. Polovina jich opět připadla Rakousku. Nyní bylo potřeba najít pro toto zvláštní plemeno nový a vhodný životní prostor. Zdálo se nutné opět vytvořit, alespoň částečně, speciální životní podmínky krasového pohoří, které byly pro vývoj plemene tak příznivé. Volba padla na malou vesnici Piber na jihu Rakouska.

Tato krajina je velmi podobná oblasti kolem Lipice. I seno z tamních pastvin je podobné tomu z krasového pohoří. Lipicáni se velmi dobře přizpůsobili novým životním podmínkám v Piberu. Ale pak přišla druhá světová válka a koně museli být opět převezeni jinam, tentokrát do Hostýna v Čechách. Po válce se ale lipicáni vrátili zpět do Piberu a vyvíjeli se tu velmi dobře až do roku 1983, kdy hodně koní uhynulo na epidemii herpesu. Toto nebezpečí je, jak se zdá naštěstí zažehnáno. Dnes je chov lipicánů rozšířen jak v řadě zemí Evropy, tak i v zámoří. Tradiční linie a kmeny: Siglavi, Maestoso, Favory, Conversano, Neapolitan, Pluto, ve Slovinsku dále Incitato a Tulipan.

Tip na výlet
Západně od Köflachu (4 km) leží Bärnbach, městečko s pozoruhodným kostelem sv. Barbory, který vytvořil proslulý Friedensreich Hundertwasser. Původní svatostánek byl sice postaven těsně po 2. světové válce, ale už v 80. letech nutně potřeboval rekonstrukci. Kostel se nijak nevymyká Hundertwasserovu stylu. Je barevný, veselý a nápaditý, každý jeho prvek má smysl a opodstatnění. Obklopuje ho 12 bran, každá znázorňuje některé z náboženství.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA