Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Riegersburg

Riegersburg je mohutný hrad na čedičové skále nad řekou Grazbach. Leží nedaleko města Feldbach a je vzdálený asi 45 km východně od Štýrského Hradce. První zmínka se dochovala z roku 1122. Ve 13. století tu stály hrady dva – severní Kronegg a jižní Lichtenegg (v r. 1648 zbořen). V té době již patřil komplex k nejdůležitějším pevnostem ve Štýrsku. Je to pevnost, která nebyla nikdy dobyta a patří mezi největší rakouské hrady.

Dříve gotický hrad, přestavěný na vodní hrad, se později stal barokním zámkem. Současná podoba je výsledkem přestavby v 17. století. Tehdejší majitelé nechali hrad ještě mohutněji opevnit, aby skýtal ochranu před Turky. Hradby se sedmi branami a 11 baštami obepínají celý kopec. Nahoru se dostanete buď po strmé jižné cestě nebo lanovkou. Hradní komplex má dvě nádvoří. Na prvním stojí pomník vojáků padlých za 2. světové války, na vnitřním pak hlavně studna s kovanou železnou mříží (kolem roku 1640).

První zmínka pochází ze 12. století. Během staletí se zde vystřídalo řada pánů. V šestnáctém století získal hrad svobodný pán ze Stadtlu a za jeho panování byl hrad zvětšen a postaven nový hradní palác. V roce 1637 získal hrad rod Wechslerů a během jejich panování byl přebudován v mohutnou pevnost, která měla odolat tureckému vojsku. Hrad je důkladně opevněn a chrání jej sedm bran. Vlastní hrad tvoří dvě nádvoří s arkádami.  Prohlídka je možná pouze s průvodcem, prochází se kaplí, rytířským sálem, bílým sálem, sálem čarodějnic a dalšími prostory.

Při návštěvě dnes spatříte části dřívějších hospodářských a reprezentačních budov vystavěných okolo pravidelného nádvoří na čtvercovém půdoryse. Vedle areálu se nalézají 2 rybníky, které již v 15. st. tvořily vnější opevnění. Během prohlídky hradu uvidí návštěvníci zajímavé Muzeum čarodějnic, rytířský sál z doby kolem roku 1600 s cenným kazetovým stropem, gotickou kapli z 15. století, vyzdobenou freskami, či bílý sál se štukami z roku 1658. Od roku 1822 hrad vlastní Liechtensteinové. Každodenně se zde koná představení s dravými ptáky a otevřeno je od dubna do konce listopadu.

Předchůdcem současné stavby zámku byl středověký hrad, ve IV. čtvrtině 16. st. přestavěný na vodní hrad kastelového typu. Nynější barokní zámek díky malým nepravidelnostem v půdorysu nezapře svou původní středověkou podobu. Tento hrad - předchůdce stavby, sice zanikl již při renesanční přestavbě, ale je přesto zachován na úrovni sklepních prostor severního křídla.

Dnešní stavba vznikla v několika stavebních etapách mezi lety 1730 - 35 a 1770 – 80 na zakázku hraběte Zikmunda Bedřicha von Khevenhüller dle plánů Františka Antonína Pilgrama. Nynější 4-křídlá, 2 až 3 patrová stavba s nárožními věžemi, uzavírající malé nádvoří, tvoří nejvýraznější příklad venkovské architektury rakouského vrcholného baroka.

"Slavnostní síň", "žlutý salón" či "čínský pokoj", jakož i další reprezentační místnosti ukazují barokní, šlechtickou kulturu bydlení. Z 19. stol. pochází kuchyně panstva v přízemí západního křídla ještě dnes provozuschopná. Stavba má ještě svou originální konstrukci střechy z dubového dřeva, s tesařským zdobeným krovem.

Riegersburg je jeden z umělecko-historicky nejhodnotnějších a nejzajímavějších zámků moravského i rakouského Podyjí. Pro pěší a pro cyklisty k němu mimo jiné vede asi devět kilometrů dlouhá cesta z Vranova turistickou stezkou přes Podmýče a Felling. Dvojstopá vozidla do 3,5 t se k němu dostanou přes hraniční přechod Šafov - Riegersburg (asi 8 km od Vranova). Riegersburg, který postavil na místě původní středověké tvrze Franz Anton Pilgram (1699 – 1761), žák proslulého barokního architekta Lukase von Hildenbrandta, nabízí návštěvníkům především prohlídku dobových interiérů dokumentujících vytříbenou kulturu bydlení 18. a 19. století, stálou expozici „Život šlechty na venkově v době baroka“ a sezonní výstavy, koncerty a další kulturní akce.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA