Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Gesäuse

Rakousko se pyšní šesti národními parky, jeden z nich je znám jako Gesäuse. Národní park Gesäuse je hornatou krajinnou oblastí, jejíž krásy berou dech. Z rakouských národních parků je nejmladší a s plochou přes 11 tisíc hektarů třetí největší. Krajinu charakterizují skály, lesy a vodstvo. Na základě mnoha značných rozdílů v nadmořské výšce naleznete v Národním parku Gesäuse množství velmi rozmanitých lokalit, a následkem toho, mnoho živočišných a rostlinných druhů.

Nejmladší z rakouských národních parků obklopuje stejnojmennou soutěsku v Ennstalských Alpách (Ennstaler Alpen). Tvoří jej 11 tisíc hektarů lesů, pastvin, skalnatých horských štítů i vodních ploch. Díky této rozmanitosti a také nadmořské výšce, která vystoupá od údolí Ennsu až k dvoutisícovým horám, se tu vyskytuje pohromadě velké množství druhů rostlin (včetně endemických) i zvířat. Z ryb jsou to například pstruzi či lipani, mezi ptáky – sovy, orli, sokoli, tetřevi, kosi aj., ze savců – jeleni, zajíci, netopýři a mnoho jiných. Květenu zastupují alpské luční květy a zvláštní pozornost tu věnují ochraně orchidejí. O značených turistických stezkách se dozvíte v informačním centru.

V národním parku žije několik málo živočišných skupin, které jsou již nyní relativně dobře zaevidovány. K těmto jednak patří rybí fauna v Enži (16 druhů) a jednak ptačí svět (především v oblasti Buchsteinu, celkem asi 110 druhů). U ryb musíme obzvláště zdůraznit výskyt mihule ukrajinské. Gesäuse a jeho blízké okolí jsou regionem obzvláště bohatým na orchideje. Z oblasti mezi dnem údolí Enže až nahoru k vrcholům pohoří Gesäuseberge je nám známo téměř 50 druhů. K vzácnostem orchidejí se řadí jejich překrásné květy, které často vydávají jedinečnou vůni. Toto všechno slouží k vábení všelijakých opylovačů (včely, motýli), kteří si lahodí na nabízeném nektaru.

NP Gesäuse disponuje například pavilonem pro ekologickou výchovu, zvaným Vrbový dům. Pavilon byl postaven a vybaven za 200 000 Eur a návštěvníci parku se tu mohou jako v kině posadit před plátno a dívat se například na záběry mikroorganismů nebo různých larev, promítaných aktuálně z mikroskopu. V jiném pavilonu, postaveném v originální architektuře za 600 000 Eur, mohou návštěvníci interaktivně zkoumat různé přírodní ekosystémy nebo v simulačním zařízení „přeletět“ nad parkem.

Gesäuse byl, a zčásti i po výstavbě přehrad na řece Enži u Hieflau dosud je, zejména pro vodáky jedním z nejrespektovanějších úseků divokých alpských řek Rakouska vůbec. Jde o ohromující hluboký kaňon řeky Enns (Enže) v Horním Štýrsku zhruba mezi městečky Admont se známým benediktinským klášterem (s největší klášterní dochovanou knihovnou na světě) a Hieflau (v oblasti známé „železné hory“ Erzbergu).

Divoká řeka je tak hlavním pojmem symbolizujícím území národního parku nazvaného podle této části řeky, a rozkládajícího se na ploše 11 054 ha, mezi zhruba 600 m n. m. na dně kaňonu Enže a vrcholem Hochtoru. Řeka Enže a hlavně její ohrožení plánovanou výstavbou další přehradní nádrže právě v nejhlubší části kaňonu Gesäuse na přelomu tisíciletí, byla vlastně hlavním a rozhodujícím impulzem vzniku NP. Kvůli omezení plavby na raftech z důvodu vyhlášení NP jsou právě dvoumístné Yukony jedinou možností, jak si vychutnat tento náročný úsek sevřený dvoutisícovými masívy Hochtoru a Buchsteinu.

Obce Johnsbach, Weng, Admont, Landl, Hieflau a St. Gallen se podílejí na národním parku a tvoří tak Region národního parku. K jednotkám přírodního společenstva patří alpínská rovina se skaliskem a alpínským trávníkem, les resp. křovinatý les, vodstvo a horské lučiny. Asi 86 % národního parku je tvořeno přírodním pásmem, ve kterém je přírodní krajina zachovávána resp. podporována. Druhou část národního parku tvoří ochranné pásmo, ve kterém je přirozená – člověkem obhospodařovaná – kultivovaná krajina středem zájmu ochrany.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA