Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lurgrotte

Nejrozsáhlejší a největší krápníková jeskyně Rakouska leží 20 km severně od Štýrského Hradce. Je 5 km dlouhá a říčka Lurbach v ní tvoří vodopády. Uvnitř jsou úchvatné stalagmity a stalaktity (největší z nich váží 3 tuny) i podzemní jezero Zierhutsee. Jeskyně byla objevena v roce 1894 (v plné délce však až o 40 let později), střední část zablokoval v 70. letech příval vody s nánosem kamení.

Do jeskyně se můžete dostat dvěma vchody – ze západu (Peggau) nebo východu (Semriach). Do Semriachu jezdí ze Štýrského Hradce autobus, do Peggau zase vlak. Stejný vlak jede do skanzenu ve Stübingu, takže můžete obě místa navštívit během jednoho výletu). Prohlídka jeskyně trvá hodinu, uvnitř panuje teplota kolem 9 °C. Otevřeno je zde od poloviny dubna do konce října.

Tipy na výlety
Město Leibnitz leží 35 km jižně od Štýrského Hradce – centrum vinařství v jihozápadním Štýrsku. Poblíž vesnice Wagna, která začíná na jižním okraji města, nechal římský císař Vespasianus kolem roku 70 n. l. postavit město Flavia Slova. Leibnitz samotný je poprvé zmiňován až o 900 let později jako Lipnizza. Tehdy už byl majetkem salcburských arcibiskupů a zůstal jím až do 16. století. V roce 1479 ho vyplenili Uhři a v roce 1532 Turci, 1829 ho zachvátil ničivý požár, který zničil většinu historických budov.

Farní kostel sv. Jakuba, původně zhruba z roku 1300, byl v 17. století barokně přestavěn. Uvnitř je hlavní oltář z roku 1782. Z dalších sakrálních staveb lze zmínit kapucínský klášter s kostelem nebo protestantský chrám z počátku 20. století. Zámek Seggau na západním okraji města vyrostl na místě staršího sídla salcburského arcibiskupa. Má arkádové nádvoří s římskými plastikami na zdech.

Asi 10 km jižně od Leibnitzu leží vinařské městečko Ehrenhausen. Najdete zde mauzoleum, ve kterém odpočívá Ruprecht z Eggenergu (1546 – 1611), vrchní velitel rakouského vojska, které porazilo Turky. Eggenbergům patřil i zdejší hrad z 12. století, o 400 let později přestavěný na renesanční zámek.

Ve městě a jeho okolí lze vidět i navštívit mnoho vinných sklípků. Na štýrských vinohradech se také můžete setkat s tradičním zařízením na plašení ptáků – klapotetz. Jedná se o jakási větrná kola, která při otáčení lopatkami klapou o různě naladěné ozvučné destičky. Největší klapotetz na světě můžete vidět v malé obci St. Andrä-Höch u Leibnitzu. Zdejší zařízení dosahuje výšky 16 m.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA