Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hochkönig

Hochkönig s výškou 2941 metrů nad mořem je nejvyšším vrcholem rakouských Berchtesgadenských Alp rozkládajících se ve spolkové zemi Salcbursko. Na jihu spadají až 1000 metrů vysoké skalní stěny, zatímco ze severu masív pozvolna klesá do údolí Bluhnbachtal. Na této straně je Hochkönig navíc sevřen malým ledovcem Übergossene Alm, který je jediným náhorním ledovcem ve Východních Alpách.

Masív Hochkönig leží západně od města Bischofshofen, asi 42 kilometrů jižně od Salcburku. Táhne se v délce 12 kilometrů a ledovec, který jej ohraničuje, měl ještě v roce 1888 rozlohu 5,5 km2. Dnes tomu tak již není, rozloha ledovce Übergossene Alm se v důsledku oteplování klimatu zmenšila na pouhých 1,49 km2. Na délku měří 4 kilometry a jeho šířka se pohybuje od 500 metrů do 1 kilometru. V nejhrubším místě má ledovec maximálně 40 metrů, ale ve východní části je to pouhých 20 metrů. Rychlost tání ledovce začala být pozorovatelná v souvislosti se zánikem ledovcového jezírka Gletschersee, které leželo na jeho východním okraji. Název Übergossene Alm by se dal přeložit jako „Přelitá pastvina“ a je odvozen od dávné pověsti, kdy bůh potrestal marnotratné sedláky tím, že úrodnou horskou pastvinu proměnil v krajinu sněhu a ledu.

Pohoří je složeno převážně z vápenců a dolomitu, vrchol Hochkönigu tvoří vápencové plató. Celá oblast Hochkönigu je opravdu krásná a rozhodně stojí za návštěvu. Potěší všechny milovníky hor a nedotčené přírody. Jako první horu zdolal v roce 1826 horolezec Karl Thurwieser. V současnosti je možné pokusit se o výstup na vrchol několika způsoby. Buď je možné zvolit snadný výstup po klasické cestě, nebo velmi těžký, který se dá zdolat přes ledovec ze severu nebo po špičkové zajištěné cestě z jihu.

Pohoří Berchtesgadener Alpen kromě Hochkönigu tvoří ještě několik samostatných masivů, jako  Untersberg, Hoher Göll (2522 m), Hagen Gebirge, Göllgruppe, Schönfeldspitze (2655 m), Reiter Alpe Hochkalter (2607 m) a Watzmann (2713 m). Na západě je Hochkönig oddělen od „Kamenného moře“ Steinernes Meer sedlem Torscharte ve výšce 2246 metrů nad mořem. Za centrum Berchtesgadenských Alp je považováno jezero Königsee nacházející se na území národního parku.

Zázemí turistům na Hochkönigu poskytují hned čtyři horské chaty, v nichž je možné se nejen dobře najíst, ale také ubytovat a odpočinout si po náročném dni. Přímo na vrcholu Hochkönigu ve výšce 2941 metrů nad mořem byla v roce 1898 Rakouským klubem turistů (Osterreichischer Touristenklub) postavena chata Matrashaus. Současné stavení se datuje do roku 1985 a disponuje asi stovkou lůžek. Okolí této chaty je ideální pro starty paraglidistů, nabízí totiž ideální větrné podmínky. Na jihu masivu v nadmořské výšce 1540 metrů byla v roce 1894 postavena chata Erichhütte s kapacitou 28 míst. Je otevřená od poloviny května do konce října. Další je menší bivakovací chata Bertgen Hütte položená ve výšce 1846 metrů, která na západě masivu vyrostla v roce 1895. Je otevřená celoročně, ale nabízí jen 10 míst k přespání. V roce 1866 byl na východním úbočí hory ve výšce 1503 metrů vybudován alpský hotel s názvem Arthurhaus. Má kapacitu 60 míst a otevřen je od prosince do dubna a od června do října.

Celá oblast je vyhledávaným lyžařským rájem, který patří k nejkrásnějším v Alpách. Vznikla zde nejmladší ze salcburských lyžařských houpaček, která spojuje pět údolí. V nich jsou ukryty malebné obce Mühlbach, Dienten či Maria Alm oplývající jedinečnou atmosférou. Na návštěvníky zde čekají nádherná horská panoramata, na 150 km sjezdovek nejrůznějších délek a náročností (51 km modrých, 84 červených a15 km černých), které jsou zasněžovány celkem 142 sněhovými děly. Přeprava lyžařů na svazích je zajišťována 34 moderními lanovkami a vleky.

Pěší turisté v regionu najdou přes 85 km zimních turistických tras s možností zajištění průvodce. Na své si zde přijdou samozřejmě i milovníci běžeckého lyžování, pro něž je tu k dispozici 40 km tras. Nejvíce (celkem 30 km), se jich nachází v Maria Alm (Langlauffreak). Nabízí se rovněž jízda na saních tažených koňmi, sáňkování nebo bruslení.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA