Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Judenburg je pojmenovaný po svých židovských obyvatelích

Na řece Mur se rozkládá rakouské okresní město Judenburg, které bylo pojmenováno po svých židovských obyvatelích. V minulosti město bývalo důležitým obchodním centrem oblasti, jeho obyvatelé mu přinášeli značné bohatství. Poté, co byli Židé císařem Maxmiliánem vyhnáni, začal Judenburg hospodářsky upadat.

V Judenburgu dnes žije okolo 10 tisíc obyvatel a je tak osmým největším městem Štýrska. Historickému centru dominuje městská věž Stadtturm postavená v letech 1449 – 1520. Věž se nachází uprostřed dvou k sobě přiléhajících náměstí Hauptplatz a Kirchplatz. Jde o údajně nejvyšší volně stojící městskou věž v Rakousku, je vysoká 75,66 metrů a patří mezi nejkrásnější stavby Štýrska. Na její vrchol je možné vystoupat po 254 schodech, odměnou za tuto námahu bude nádherný výhled na celé město a přilehlé okolí. Na střeše věže je umístěn evropský unikát, nejmodernější planetárium v Rakousku, jehož výstavba přišla v přepočtu na 50 miliónů korun. Nahoru do kupole vás vyveze prosklený výtah. Kdo má zájem, může se tedy pokochat hvězdnou oblohou.

Nedaleko věže stojí kostel sv. Mikuláše pocházející původně z 12. století, ale následně několikrát upravovaný. V jeho interiéru jsou umístěny sochy dvanácti apoštolů, které jsou dílem sochaře B. Brandstättera. Dále se zde nachází dřevěná socha Panny Marie s dítětem z roku 1500 a také tzv. Judenburská madona – socha v životní velikosti z roku 1420. Ta je umístěna na oltáři v mariánské kapli. Ve městě můžete navštívit také městské museum zaměřené na regionální dějiny a umění.

Pokud se vydáte z Judenburgu směrem na severovýchod, po 15 kilometrech se před vámi objeví původně augustiniánský klášter Seckau, založený v roce 1142. Za vlády Josefa II. byl v roce 1782 zrušen a k jeho znovuobnovení došlo až o celé století později. Klášter však poté sloužil benediktinům. Dějiny klášterního kostela sahají až do roku 1150, během staletí však prošel mnoha úpravami, ta poslední proběhla i ve 20. století. Kostel ukrývá renesanční mauzoleum arcivévody Karla II. a také fresky ze 13. století. Klášter hostí stálou výstavu s názvem „Svět mnichů“, navštívit ji můžete každoročně od 1. května do poslední neděle před svátkem Všech svatých.

- jap -

Předchozí články z Rakouska:
Gmünd
Mauthausen
Dornbirn
Gmunden
Kufstein

Článek byl zobrazen 3 588 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA