Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Thayatal

Mezinárodní park Thayatal/Podyjí se rozkládá na hranici Rakouska s Českou republikou. Společnou hranici tu tvoří 25 km dlouhý úsek řeky Dyje, rakouská část parku má rozlohu 1 330 ha. Národní park Thaytal je nejmenší národní park Rakouska podél horního toku Dunaje u hranic s Českou republikou, kde přechází v Národní park Podyjí.

Thayatal leží na hranici mezi suchým panonským klimatem od východu a vlhkým atlantickým od západu. Proto se zde setkávají také různé živočišné a rostlinné druhy. Kolem řeky žije na malém prostoru velké množství rostlin. Na teplých jižních svazích jsou to především dubovo-habrové lesy, stinné severní stráně jsou domovem bučin. Na postranních útesech roste kosatec pestrý či koniklec.
Celkově už botanikové v obou národních parcích určili na 1 300 druhů rostlin. K tomu zde žije asi stovka ptačích druhů. V zimě přilétá například orel mořský. A nelze opomenout samozřejmě vzácné druhy plazů (mlok, ještěrka zelená), savců a hmyz.

Po rozmanité krajině, kterou můžete obdivovat třeba z kánoe, jsou rozesety půvabné zámky a hrady. Kromě nádherné divoké přírody tu najdete řadu turisticky přitažlivých cílů - například soustružnu perleti ve Fellingu, středověké hradiště u Drosendorfu, tvrz Kaja či premonstrátský kláštěr v Gerasu.

Jediným sídlem na rakouské straně parku je krásné městečko Hardegg, údajně nejmenší v celé zemi. Ze skály na něj shlíží rozlehlý hrad z 12. století – jeden z největších Dolního Rakouska. V roce 1754 ho těžce poničil blesk a zřejmě i doprovodné sesuvy půdy. V letech 1876 – 1905 proběhla rekonstrukce a dnes jsou na hradě uloženy památky na Maxmiliána Habsburského, který byl jako mexický císař zavražděn roku 1867.

Historické městečko je navíc jedinou obcí ležící na území rakouského Národního parku (NP) Thaytal, mladšího a menšího bratra NP Podyjí. Fascinující okolí Hardeggu zasazeného do hlubokého údolí neprostupných lesů a strmých, rozeklaných skal přiřklo místu i jeho jméno, ve skupině starých západogermánských jazyků Althochdeutsch totiž značí slova "hard" les a "egg" skálu či kámen.

V Thaytalu se můžete vydat po 4 turistických okruzích, z nichž nejdelší trvá 3 hodiny, nebo po třech příhraničních stezkách. Vrchol každého putování představuje hora Umlaufberg. Tento vrch je téměř zcela obtékán řekou Dyjí. Na svém nejužším místě odděluje záhyby řeky jen úzký skalní pruh. Nahoře na vyhlídce pak leží návštěvníkům Dyje přímo u nohou. I když se zde člověk nachází na nejvyšším a nejpřehlednějším místě, je přesto ztracen. Přesná orientace je díky dvěma za sebou stojícím vrchům nemožná. Tok Dyje okolo obou kopců lze rozluštit jen s pomocí mapy. V moderním informačním centru před městečkem dostanete letáky s popisem stezek.

Na samé hranici NP Thayatal, nad serpentinami silnice z Hardeggu směrem na Merkersdorf, naleznete návštěvnické centrum NP Thayatal (Nationalparkhaus Thayatal - Podyjí). Centrum bylo slavnostně otevřeno dne 3. 7. 2003. Příchozí zde mají po zaplacení vstupného možnost shlédnout na 200 m2 umístěnou trojjazyčnou interaktivní výstavu o NP Thayatal ("Natur Geschichten - Thaya Tales"). Krom toho budova hostí informační centrum s prodejem suvenýrů, konferenční místnost, sídlo NP Thayatal a kavárnu.

Národní park Thayatal vydal program pro návštěvníky na letošní rok 2009. První akce této sezony se uskutečnila v sobotu 1. března, poslední bude silvestrovská procházka. Návštěvníci Thayatalu se mohou po celý rok zúčastňovat nejen exkurzí do přírody, ale také např. společných snídaní na hardeggském mostě, bylinkového festivalu, Netopýří noci, plesu národního parku, mohou si vyzkoušet barvení a filcování ovčí vlny, dozvědět se něco o Keltech ve Waldviertelu či ochutnat speciality přírodní kuchyně. Některé akce jsou speciálně připraveny pro děti a mládež.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do Rakouska – krásy Vídně, památky UNESCO i výlety do hor

    Zájezdy s CK ERIKA Tour – vydejte se s námi za krásami Rakouska - Alpské vrcholky, soutěsky a jezera, císařská Vídeň nebo plavba po Dunaji. Slevy na vstupy a jízdenky díky regionálním KARTÁM. Již 28. sezónu plníme vaše sny.
  • Rakousko - aktivní dovolená s CK POZNÁNÍ

    Pohodové týdny s CK Poznání vstoupily do druhého desetiletí. Zveme Vás do Rakouska, Itálie, Francie, Švýcarska, ale i do dalších evropských i mimoevropských destinací. Vydejte se s námi aktivně strávit svou dovolenou s ubytováním v příjemných *** až **** hotýlcích či penzionech a se skvělou stravou.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA