Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tulln – město růží

V oblasti Dolního Rakouska se na pravém břehu řeky Dunaje rozkládá sice malé, ale významné městečko Tulln. Je městem pyšnícím se dlouhou historií, ale také svým kulturním životem. Je plné překrásných zahrad a pravidelně se v něm konají veletrhy a výstavy.

Dějiny města sahají až do římského období, Římané zde tehdy založili tábor a přístaviště Comagena. Podle legendy o Nibelunzích se právě zde Krimhilda poprvé setkala s Etzelem. V roce 1159 obdržel Tulln městská práva a roku 1278 zde po svém vítězství v bitvě na Moravském poli založil Rudolf I. Habsburský dominikánský klášter. V roce 1683 se v okolí města shromažďovala početná vojska na obranu Vídně před Turky.

V roce 1890 se v Tullnu narodil jeden z nejvýznamnějších rakouských malířů a grafiků Egon Schiele. Tento expresionista byl autorem mnoha provokativních aktů, za šíření nemorálních kreseb byl dokonce i krátce vězněn. Kreslil hlavně portréty měst, erotické akty a vlastní podobizny. Studoval na Vídeňské akademii a stal se žákem Gustava Klimta, který byl pro něj velkým vzorem. Vrchol jeho tvorby nastal v roce 1909, kdy se mu podařilo odpoutat od Klimtovy elegantní linie a vytvořil svůj vlastní a originální kreslířský styl.

Egon Schiele zemřel v roce 1918 na španělskou chřipku. V Českém Krumlově, kde často pobýval a odkud pocházela i jeho matka, bylo po jeho smrti otevřeno umělecké centrum Egon Schiele Art Centrum. V Tullnu se na nábřeží Donaulände č. 28 nachází zase Egon Schiele Museum, které mapuje život, dílo a dobu tohoto slavného rakouského malíře. Muzeum vystavuje zhruba stovku jeho originálních děl.

Centrum města protíná Wiener Strasse, na níž se nachází farní kostel sv. Štěpána. Kostel byl původně postaven jako románský, později byl však goticky přestavěn a barokně upravován. Sousedí s románskou hřbitovní kaplí ze 13. století, v jejímž podzemí je ukryta kostnice. Z období římské nadvlády se ve městě podařilo dochovat věž z 3. století. Pokud vás zajímá historie města, zavítejte do komplexu zvaného Tullner Museen, které sídlí v prostorách minoritského kláštera nacházející se na náměstí Minoritenplatz.

Tulln je městem, kde můžete navštívit největší květinový a zahrádkářský veletrh v Rakousku. Během návštěvy můžete obdivovat nádherná květinová i zeleninová aranžmá, letničky, palmy, kaktusy a exotické rostliny, zahradní vodotrysky, zahradní nábytek a vše, co nadchne nejen zahrádkáře. Každého jistě potěší, že je výstava prodejní a tak si můžete domů odvézt třeba cibuloviny, vzrostlé květiny nebo potřebnou zahrádkářskou techniku. Tato mezinárodní květinová přehlídka rozkládající se na ploše 80 000 m2 každoročně přitáhne víc jak 100 tisíc hostů. Návštěvníci si pak mohou ve městě prohlédnout také dvě překrásné zámecké zahrady a večer strávit ve vinném sklípku.

- jap -
Foto: Janos Korom

Předchozí články z Rakouska:
Reutte
Wiener Neustadt
Ledové království nedaleko Werfenu
NP Donau – Auen, fascinující svět niv
Mariazell, poutní místo Rakouska

Článek byl zobrazen 15 261 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA