Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mondsee

V rakouském regionu Salzkammergut (Solná komora) spadající pod oblast Horního Rakouska se rozkládá obec Mondsee. Ta vyrostla na severním břehu stejnojmenného jezera, které je v dnešní době častým cílem turistů. Nabízí nejen krásnou přírodu, ale společně s městečkem také historické hodnoty.

Obec Mondsee se začala rozvíjet v okolí benediktinského kláštera, který byl vystavěn na místě starého římského tábora. Klášter založil v roce 748 bavorský vévoda Odilo II. První mniši přišli údajně z Monte Cassina a ze Salzburgu. Okolo roku 788 v Mondsee vznikl tzv. Tassilův žaltář a po roce 800 ještě tzv. Mondseeský Matouš, což byl nejstarší překlad Bible do němčiny. Klášterní budovy byly po zrušení kláštera v roce 1791 přestavěny na zámek, který dnes slouží jako hotel. První turisté sem začali přijíždět v roce 1867.

Ke klášteru patřil kostel sv. Michala, který však byl později přestavěn na kostel farní. Kostel stojí na místě chrámu, který byl vysvěcen v roce 1104. Dnešní podoba kostela je odrazem nejrůznějších úprav, kterými svatostánek během staletí prošel. Fasáda i věže pocházejí z roku 1730. V interiéru kostela je k vidění hlavní oltář od Hanse Walbburgera z roku 1626, gotický portál do sakristie i pozůstatky maleb z 16. století. Mondsee přešlo roku 1506 z bavorského do habsburského panství. V roce 1872 vyplul na jezero první parník a roku 1891 bylo městečko propojeno díky železnici s okolním světem. V současnosti je možné v obci navštívit zajímavá muzea, jako je Národopisné muzeum, Muzeum prehistorických sídlišť a Muzeum místní dráhy.

Velkým lákadlem Mondsee je stejnojmenné jezero, které je nejteplejším jezerem celé Solné komory. Jeho teplota mnohdy dosahuje až 27 stupňů Celsia. Rozloha jezera činí 16,4 km2, na délku měří asi 7 a na šířku necelé 3 kilometry. Jezero se rozkládá v nadmořské výšce 481 metrů a jeho maximální hloubka je 68 metrů. Název Mondsee je možné přeložit jako „Měsíční jezero“ a jezero za něj vděčí svému tvaru připomínajícímu půlměsíc. Jihozápadní břeh jezera vytváří hranici mezi Horním Rakouskem a Salzburskem. Jezero je napájeno řekami Fuschler Ache a Zeller Ache, které se v něm spojují v řeku Seeache, jež dále napájí větší jezero Attersee. Ve zdejších vodách žijí například štiky, pstruzi, kapři nebo úhoři.

V roce 1846 v jezeře archeologové odkryli zbytky neolitického sídliště pocházejícího z let 3600 až 3300 před Kristem. Objeveno bylo mnoho cenných artefaktů, které jsou dnes uloženy v muzeu v Mondsee. Vznikl tak termín „kultura Mondsee“, kterou charakterizuje zdobení keramiky pomocí hlubokých zářezů vyplněných bílou vápencovou pastou. V současnosti je jezero velmi oblíbeným cílem vyznavačů windsurfingu a plachtění. Přímo v městečku Mondsee má sídlo velká škola těchto vodních sportů, která získala věhlas po celém Rakousku. Nepřehlédnutelnou dominantou jezera Mondsee je tzv. Dračí stěna, která je zase lákadlem pro horolezce. Vede na ni zajištěná cesta.

 

Kontextová reklama.

  • Rakousko - aktivní dovolená s CK POZNÁNÍ

    Pohodové týdny s CK Poznání vstoupily do druhého desetiletí. Zveme Vás do Rakouska, Itálie, Francie, Švýcarska, ale i do dalších evropských i mimoevropských destinací. Vydejte se s námi aktivně strávit svou dovolenou s ubytováním v příjemných *** až **** hotýlcích či penzionech a se skvělou stravou.
  • Zájezdy do Rakouska – krásy Vídně, památky UNESCO i výlety do hor

    Zájezdy s CK ERIKA Tour – vydejte se s námi za krásami Rakouska - Alpské vrcholky, soutěsky a jezera, císařská Vídeň nebo plavba po Dunaji. Slevy na vstupy a jízdenky díky regionálním KARTÁM. Již 29. sezónu plníme vaše sny.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA