Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gmunden

Lázeňské městečko Gmunden ležící na řece Traun a také na severním břehu jezera Traunsee patří k největším v Solné komoře. Jezero dosahuje délky 12 km, šířky až 3 km a hloubky 191 m. Na východě od něj se zvedá vrch Traunstein (1 691 m). V první polovině 19. stol. bylo město střediskem Solné komory. Gmunden byl dříve významným překladištěm soli ze solných dolů v Hallstattu, Ischlu a Ebensee.

Gmunden se proslavil především svými solnými prameny a keramikou. První zmínka o něm pochází již z roku 909, v roce 1278 získal městská práva. Po staletí vzkvétal hlavně díky obchodu se solí, do poloviny 19. století byl obchodním centrem Solné komory.

Hornorakouské město Gmunden má překrásné středověké centrum. V letech 1310 – 1850 byl Gmunden střediskem Solné komory (jezerní oblasti) a již od 19 století jsou zde solné a klimatické lázně. Město Gmunden nabízí nejen příjemnou lázeňskou atmosféru a historické zajímavosti, ale také možnost konat zajímavé výlety po malebné jezerní oblasti.

Náměstí Rathausplatz dominuje renesanční radnice vybavená keramickou zvonkohrou a stojí zde řada měšťanských domů. V Kammerhofu, bývalém komorním úřadu, sídlí muzeum s expozicí o místní historii a výrobě keramiky. Na Kirchplatzu (severně od radnice) stojí kostel zasvěcený Panně Marii, původně gotický, v 18. století barokně přestavěný. Interiér se pyšní především hlavním oltářem (1678) od Thomase Schwanthalera s keramickou madonou.

Z centra města z náměstí Franz Josef Platz nedaleko od břehu jezera vyjíždí k nádraží jediná přibližně (2 km) jednokolejná tramvajová linka označená písmenem G. Trať se proplétá vzhůru starobylými uličkami a později vede podél silnice.

Pokud se vydáte z Rathausplatzu směrem na jihozápad po nábřeží jezera Traunsee, dojdete do parku Toscana, kde se nachází zámek Ort. Má dvě části – jednu na pevnině a druhou na ostrově, kterou s pobřežím spojuje most. Zámek byl postaven v 17. století na místě starší pevnosti. Jižněji od parku Toscana se táhne pláž, kde si můžete zaplatit např. kurzy windsurfingu či jízdy na vodních lyžích. Na Traungasse můžete navštívit zajímavé Muzeum sanitární keramiky s výstavou toaletních souprav nebo nočníků místní výroby.

Z východního břehu jezera se dá také vyjet lanovkou na kopec Grünberg (984 m n. m.). Odtud vede značená stezka na Traunstein (1 691 m n. m.), výstup trvá asi 3 hodiny. Po jezeře jezdí v sezóně vyhlídkové parníky.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do Rakouska – krásy Vídně, památky UNESCO i výlety do hor

    Zájezdy s CK ERIKA Tour – vydejte se s námi za krásami Rakouska - Alpské vrcholky, soutěsky a jezera, císařská Vídeň nebo plavba po Dunaji. Slevy na vstupy a jízdenky díky regionálním KARTÁM. Již 29. sezónu plníme vaše sny.
  • Rakousko - aktivní dovolená s CK POZNÁNÍ

    Pohodové týdny s CK Poznání vstoupily do druhého desetiletí. Zveme Vás do Rakouska, Itálie, Francie, Švýcarska, ale i do dalších evropských i mimoevropských destinací. Vydejte se s námi aktivně strávit svou dovolenou s ubytováním v příjemných *** až **** hotýlcích či penzionech a se skvělou stravou.
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA