Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mauthausen

Tržní osada Mauthausen leží na Dunaji, v jižní části oblasti Mühlviertel. Městečko leží na soutoku Dunaje s řekou Enns, 20 km východně od Lince. Již od středověku tu vládl čilý ruch díky obchodu se solí a lodní dopravě. Putovala odsud i žula, z které se stavěly paláce ve Vídni či mosty v Budapešti.

Bohaté vykopávky z doby kamenné a bronzové svědčí o tom, že tato oblast byla již osídlena v době prehistorické. Do doby prvních Babenberků je datováno založení centra na vybíraní celních poplatků a vystavení místního poplatkového domu. Krok za krokem vznikala okolo zmíněného domu osada, která udělením obchodního práva získávala na významu.

Z kulturních pamětihodností stojí za zmínku farní kostel (sv. Mikuláše), kostel sv. Jindřicha, zámek Pragstein, s vlasteneckým muzeem, Gerstmayrovo muzeum, muzeum minerálů a geologická naučná stezka, pomník vodních přívozů, barokní kašna, solní věž, pamětní místa (bývalý koncentrační tábor) a staré měšťanské domy. Pro občasné ale i vrcholové sportovce se nabízí používání tenisových kurtů s tenisovou halou, sauna a sauna s parou, šachové hřiště v přírodě a dětská hřiště, hřiště pro plážový volejbal u areálu vodních radovánek, v zimě lední plocha pro krasobruslení stejně jako krásně umístěné cyklostezky a turistické stezky.

Do světového povědomí se však Mauthausen dostal kvůli koncentračnímu táboru, který tu byl za druhé světové války. Zahynulo v něm na sto tisíc lidí, více než polovina celkového počtu vězněných. Tábor vznikl již v roce 1938 (krátce po anšlusu) a nelidské podmínky z něj učinily jeden z nejobávanějších. Vězni umírali na epidemie, způsobené katastrofálními hygienickými podmínkami, vyčerpáním, tisíce lidí byly zastřeleny nebo zplynovány.

Z původního tábora Mauthausenu se v průběhu času od roku 1943 ve zvýšené míře vyvinul celý systém vnějších táborů, do kterých byli vězni rozdělováni a v prvé řadě nuceni do práce pro zbrojní průmysl. Obzvláště v posledních válečných měsících se situace v Koncentračním táboře Mauthausen stále zhoršovala v důsledku beznadějného přeplnění tábora, jakož i kvůli stále se zhoršujícímu zásobování.

Mnoho vězňů umíralo ještě po osvobození v lazaretech na následky poškození jejich zdraví, které utrpěli ve vazbě. Ti, kdo přežili koncentrační tábor, jsou ještě desítky let potom konfrontováni s pocitem, že tam ztratili největší část svého života. Tábor byl osvobozen 5. května 1945 americkou armádou. Jeho velitel Franz Ziereis byl na útěku postřelen a na následky posléze zemřel.

Dnes slouží tábor jako památník. Dne 18. května 2008 se v bývalém koncentračním táboře Mauthausen uskutečnila vzpomínková akce připomínající 63. výročí osvobození tábora americkými vojsky. Se slavnostním projevem vystoupil rakouský kancléř A. Gusenbauer, který zdůraznil, že nikdo z těch, kdo na vlastní kůži nezažili pobyt v KT Mauthausen, nedokáže posoudit skutečná muka, jež vězni na tomto místě prožili. Ta totiž překračují veškerou lidskou představivost. „Přesto od té doby víme, že možné je vše.

 

Kontextová reklama.

  • Zájezdy do Rakouska – krásy Vídně, památky UNESCO i výlety do hor

    Zájezdy s CK ERIKA Tour – vydejte se s námi za krásami Rakouska - Alpské vrcholky, soutěsky a jezera, císařská Vídeň nebo plavba po Dunaji. Slevy na vstupy a jízdenky díky regionálním KARTÁM. Již 28. sezónu plníme vaše sny.
  • Rakousko - aktivní dovolená s CK POZNÁNÍ

    Pohodové týdny s CK Poznání vstoupily do druhého desetiletí. Zveme Vás do Rakouska, Itálie, Francie, Švýcarska, ale i do dalších evropských i mimoevropských destinací. Vydejte se s námi aktivně strávit svou dovolenou s ubytováním v příjemných *** až **** hotýlcích či penzionech a se skvělou stravou.
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA