Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hochosterwitz - pevnost na vápencové skále

V rakouských Korutanech, asi 8 km východně od městečka St. Veit se na 160 metrů vysoké vápencové skále vypíná monumentální pevnost Hochosterwitz. Jde o jeden z největších hradních komplexů v Evropě, který dominuje jinak rovinaté oblasti a nabízí skvělý výhled do okolní krajiny. Existuje tak mnoho důvodů, proč se hrad stal vyhledávanou turistickou atrakcí.

První zmínka o hradu pochází z roku 860, kdy král Ludvík převedl část zdejších královských majetků na salcburskou diecézi. Tehdy se však na místě hradu Hochosterwitz nacházela pevnost známá pod názvem Astaruiza. Současná podoba hradu je tak odrazem rozsáhlých oprav a přestaveb. V roce 1541 dostal Hochosterwitz do užívání Christof Khevenhüller a od té doby patří hrad tomuto významnému šlechtickému rodu. Za jeho vlády byl vybudován rozsáhlý fortifikační systém. V roce 1570 se zde začaly rekonstruovat četné staré gotické a románské objekty. Hrad zaujímal strategickou polohu na hranicích s rozpínající se osmanskou říší. Na přelomu 16. a 17. století byl proto těžce poškozen častými nájezdy tureckých vojsk, proto bylo rozhodnuto o vybudování mohutného opevnění.


Autor: Markus Schroeder

Hradební opevnění dnes zasahuje v několika pásech až na úpatí hory. Hradby obepínající kopec spojuje čtrnáct bran, kterými prochází klikatá, 600 metrů dlouhá přístupová cesta. Opevnění mělo zabránit dalším tureckým útokům, u každé brány byla na nepřítele nastražena nějaká nástraha či překážka. Podle pověstí už pak nebyl hrad nikdy dobyt. Uvnitř hradu se nachází kaple s freskami z roku 1570, v dalších hradních prostorách sídlí malé muzeum seznamující návštěvníky s historií Hochosterwitzu a jeho okolí. Zajímavá je také 13 metrů hluboká cisterna na vodu.


Autor: Craig  Elliott

Höchosterwitz je i dnes v soukromém vlastnictví rodu Khevenhüllerů, ale z části je přístupný veřejnosti. Návštěvníci sem mohou přicházet od Velikonoc do konce října. K hradu se dostanete buď zdoláním více než půlkilometrové pěší túry nebo jednodušeji prostřednictvím lanovky, která vzdálenost od parkoviště až na vrchol s převýšením 150 metrů překoná během 2 minut.

- jap -

Předchozí články z Rakouska:
Lurgrotte
St. Pölten – v zajetí vody
Perg
Judenburg
Gmünd

Článek byl zobrazen 4 296 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA