Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Friesach, jedno z nejstarších měst v Korutanech

V údolí řeky Metnitz se nachází jedno z nejstarších měst v Korutanech – středověký Friesach. Jeho historie sahá až do roku 860, kdy na tomto místě byla založena pevnost Petersberg, z níž se však do dnešních dnů podařilo dochovat jen 820 metrů dlouhé městské hradby a městský příkop. Tehdy město patřilo ještě salcburskému arcibiskupovi.

Friesach byl v minulosti známým obchodním městem, v současnosti je díky množství památek turistickým lákadlem číslo jedna. Historické centrum města tvoří náměstí Hauptplatz s mramorovou renesanční kašnou uprostřed. Na ulici Wienergasse je situován románsko-gotický kostel Stadtpfarrkirche. Jde o trojlodní baziliku z 12. století, jejíž průčelí zdobí dvě věže. Na oknech si můžete prohlédnout nádherné sklomalby z 13. a 14. století.

Pozůstatky pevnosti Petersberg tyčící se nad městem jsou v letních měsících dějištěm divadelních představení a festivalů. Nachází se zde také malé muzeum seznamující s místní historií a náboženským uměním. V sousedství pevnosti je umístěn kostel sv. Petra, který se honosí pozdně gotickým oltářem z roku 1525 a románskou sochou Panny Marie, která byla vytesána kolem roku 1200.

Zdejší dominikánský klášter není bohužel veřejnosti přístupný, ale zájemci mohou navštívit alespoň jeho gotický klášterní kostel Dominikanerkirche St. Nicolaus von Myra. V něm je uschována Friesašská madona ze 14. století a dřevěný krucifix pocházející z roku 1300. Místní klášter je považován za nejstarší v německy mluvících oblastech. Každoročně se poslední červencovou sobotu ve Friesachu koná středověká slavnost s názvem Spectaculum.

- jap -

Předchozí články z Rakouska:
Zwettl
Bregenz
Klagenfurt – jezerní kráska
St. Florian
Melk – duchovní centrum Rakušanů

Článek byl zobrazen 2 421 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA