Rakousko - základní informace
Rakouská republika
Hlavní město: Vídeň
Počet obyvatel: 8 192 880
Rozloha: 83 858 km²
Měna: 1 euro = 100 centů
Úřední jazyk: němčina
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Rakouska?
Jak cestovat po Rakousku?
Jak cestovat po Vídni?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Rakousku
Nakupování v Rakousku
Turistické cíle
Rakousko v rubrice Na hory
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Rakouska?
Rakousko je země ležící v mírném podnebném pásu. Podnebí a teploty jsou odvozeny od nadmořské výšky. Obecně platí, že čím výše se nacházíte, tím větší je tam zima a množství srážek. V Rakousku se dají rozlišit tři hlavní klimatické pásy. Východ je převážně suchý, s mírnými zimami a horkými léty.V Alpách panuje typicky horské počasí s častými srážkami, krátkými léty a drsnými zimami. Zbytek země je ovlivňován atlantickým a pevninským podnebím. Mezi nejteplejší měsíce patří červenec, kdy je průměrná teplota mezi 15-19°C. Naopak nejchladnější je leden. Záleží tedy jen na vás, v jakou roční dobu Rakousko navštívíte, zda se chcete věnovat zimním sportům, poznávání památek, nebo raději pěší turistice v rozkvetlých horách.
Pasy, víza, doklady
Jelikož je Česká republika členskou zemí Evropské unie, stačí občanům pro vstup do Rakouska platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Vízum do Rakouska není nutné. Celní kontrolu občan EU na hranici nepodstupuje, jelikož se pohybuje v rámci tzv. Vnitřního trhu.
Zdravotnictví
V případě úrazu budete mít v Rakousku nárok na nutné a neodkladné ošetření. Musíte však u sebe mít evropskou zdravotní kartu, kterou vám před odjezdem vydá vaše zdravotní pojišťovna. I přesto se doporučuje ještě uzavřít pojištění pro cesty a pobyt, které by pokrylo případnou repatriaci zraněného.
Peníze
Oficiální měnovou jednotkou v Rakousku je euro. Není stanoveno žádné omezení, které by určovalo jakou sumu peněz můžete do země dovážet a také ze země vyvážet. Nejvýhodnější je se eury opatřit již v České republice, jelikož rakouské banky a směnárny si za směnu českých peněz účtují poplatky navíc. V Rakousku najdeme rozsáhlou síť bankomatů.
Domácí mazlíčci
Pokud si chcete s sebou do Rakouska vzít psa, kočku, nebo jiného domácího mazlíčka, je nutné, aby mělo zvíře evropský veterinární pas. Tento pas lze získat u schváleného soukromého veterinárního lékaře.
Poloha a přírodní poměry
Tento středoevropský hornatý stát z velké části pokrývají Východní Alpy.Rakousko se člení na 9 samostatných spolkových zemí s vlastní vládou. Největší prostor zaujímá pohoří Centrální Alpy, k němuž se řadí také vysoké Taury s nejvyšší horou Rakouska Grossglocknerem měřícím 3 798 metrů nad mořem. Mezi další mohutná pohoří patří Jižní a Severní vápencové Alpy. V zemi najdeme také mnoho ledovců, které zaujímají plochu 600 km2. Největším ledovcem je Pasterze o rozloze 30 km2, který se nachází na úpatí hory Grossglockner. K nížinatým oblastem patří údolí Dunaje, Vídeňská pánev a Panonská nížina. Nejvýznamnějšími řekami jsou Dunaj, Inn, Dráva, Salzach a další. Rakousko je také zemí jezer. Těch bychom se tady napočítali kolem šesti set. Jsou převážně alpského ledovcového původu.Velká jezera pak najdeme v oblasti Solné komory a v Klagenfurtské kotlině.
Letecká doprava
Letecké spojení je z České republiky zajišťováno dvěma leteckými společnostmi – ČSA a Austrian Airlines. Ty zajišťují přepravu osob na trase Praha – Vídeň.
Autobusová doprava
Autobusové spojení mezi Českou republikou a Rakouskem zajišťuje hned několik společností. Nejčastěji se odjíždí z Prahy nebo Brna do Vídně, Salcburku a Lince. Společnost ČSAD dokonce během dne vypravuje i několik linek do Vídně. Společnost Tourbus zase provozuje nejstarší linku Brno – Vídeň, jejíž cena se pohybuje mezi 650 – 810 Kč. Během letní sezóny se touto linkou dostanete také do Salcburku a Lince. Podrobné informace o autobusovém spojení do Rakouska najdete na: www.eurolines.cz, www.csad.cz, www.tourbus.cz.
Železniční doprava
Prahu a Vídeň spojuje pravidelná přímá vlaková linka jezdící několikrát denně. Tato linka většinou vede také přes moravskou metropoli Brno. Přímý spoj do rakouského hlavního města vyjíždí pravidelně také z Českých Budějovic. Z Prahy se pravidelnou linkou dostaneme také do Lince, Salcburku, Innsbrucku, Bludenzu či Feldkirchu a konečná zastávka je až ve švýcarském Curychu. Při cestování vlakem je možné využít několika slev, které nabízí České dráhy. O možných slevách se můžete informovat na www.cd.cz. Pokud se chcete vydat do Rakouska na krátký výlet poblíž hranic, je právě pro vás určena jízdenka EURegio platící 4 dny.
Automobilová doprava
Cestování do Rakouska automobilem je poměrně rychlé, jelikož je Rakousko jednou z našich sousedních zemí. Dostat se tam můžete čtyřmi základními trasami: po dálnici D1, přes Znojmo, přes Mikulov nebo silnici E55. Abyste mohli vycestovat vlastním autem do Rakouska, potřebujete k tomu mezinárodně platný řidičský průkaz a tzv. zelenou kartu. Před cestou je dobré si uzavřít havarijní pojištění a pojištění proti krádeži.
Autem
Rakousko je zemí s dobře vybudovanou a hustou silniční sítí. Cesty jsou kvalitní, na dálnicích je třeba mít zakoupenou dálniční známku a na vysokohorských silnicích se vybírá mýtné. Pravidla silničního provozu jsou v podstatě stejné jako u nás, jsou akorát více dodržovány a pokud je některý řidič poruší, může počítat s přísným trestem. Maximální povolená rychlost mimo obec je 100 km/h, na dálnici 130km/h a v obci 50km/h. Výjimkou je město Graz, kde je maximální povolená rychlost 30km/h. Při nedodržení těchto rychlostí vás může potkat vysoká pokuta nebo dokonce odebrání řidičského průkazu. Povinné je v Rakousku používání bezpečnostních pásů, bezpečnostních sedaček pro děti a řidič za volantem může mít v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu.
Vlakem
Cestování vlakem po Rakousku je poměrně drahé, vysoké částky se platí za jízdu regionálními vlaky i rychlíky. Je možné využít některé ze slev, například tzv. rodinný pas či hromadnou jízdenku.
Autobusem
Rakouské autobusové spojení představuje jakýsi doplněk železniční dopravy. Do míst, kde není možně dojet vlakem se dostanete pohodlně autobusem. V Rakousku funguje kolem 2000 pravidelných linek. Jízda autobusem je však cenově srovnatelná s vlakem. Existují také linky, které podnikají okružní jízdy městem nebo jiné výletní autobusy.
Letadlem
Hlavním rakouským letištěm je Wien-Schwechat, další významná letiště najdeme ve Štýrském Hradci, Klagenfurtu, Linci a Salcburku. Letecké spojení po Rakousku zajišťují společnosti Austrian Airlines, Tyrolean Airlines, Lauda Air a Rheintalflug. Při letech lze uplatnit určité slevy, veškeré potřebné informace získáte na letištích. Do země také přilétá většina mezinárodních společností.
Trajektem/lodí
Lodní doprava je v Rakousku zajišťována zejména na Dunaji, kde je možné podniknout dlouhé, až několikadenní plavby. Velkým zážitkem je třeba plavba údolím Wachau v Dolním Rakousku. Výletní lodě brázdí vody také na velkých jezerech.
Autobusem
Autobusem se ve Vídni dostaneme skoro všude, jelikož zde funguje velké množství linek. Jezdí také do okrajových a vzdálenějších částí města. Důležité jsou zejména jejich noční linky, které nahrazují v noci nejezdící metro a tramvaje. Zakoupený lístek lze použít jakýkoliv druh dopravního prostředku MHD.
Tramvaje
Součástí městské hromadné dopravy je také tramvajová doprava, která projíždí místa kolem centra města, kde je soustředěno nejvíce historických památek. Mnoho zdejších tramvají je však poměrně zastaralých a může se stát, že narazíte na vozy s dřevěnými sedačkami a archaickým interiérem. Jízdenku lze koupit ve stáncích, u řidiče či v automatu.
Metrem
Dnešní vídeňské metro je tvořeno pěti linkami a představuje spolehlivý a rychlý způsob přepravy po městě. Některé části systému metra jsou vedeny i nad zemí. Směry a přestupy v metru jsou všude velmi dobře značené. Metro jezdí v pravidelných intervalech od 5 hodin od ráno do 0:30 v noci. Jízdenky lze koupit přímo ve stanicích nebo v automatech. Stejný lístek je možné použít také při cestě autobusem či tramvají.
Taxi
Jako v každém velkém městě i ve Vídni jezdí množství taxíků, jejichž činnost je striktně hlídaná úřady. Zákazník by se zde neměl setkat s předraženými cenami a okrádáním. Poplatek za zavazadla zpravidla nebývá účtován. Existují zde také taxíky, které pravidelně převáží lidi z letiště do centra města a naopak. Takové taxíky jezdí za stálou cenu.
Rakouská kuchyně
Rakouská kuchyně je velice blízká kuchyni české, pronikly však do ní také prvky z kuchyně slovenské, maďarské, srbské či německé. Je poměrně vydatná a tučná, ale zato velmi chutná. Většina jídel bývá připravována na husím sádle. Pro rakouskou kuchyni je však typické používání velkého množství cibule na různé guláše, omáčky a roštěné. Hojně se na jídelníčku vyskytují sladkovodní ryby jako kapr, pstruh, štika nebo sumec. Oblíbeným masem je telecí. Mezi rakouské speciality patří bezesporu vídeňský řízek, tyrolské špekové knedlíky se zelím, vídeňské tvarohové knedlíky, císařský trhanec, žemlovka, kynuté knedlíky s povidly, jablkový závin, Sachrův dort a vídeňská káva.
Rakouské restaurace
V městech i v každé rakouské vesnici najdeme kvalitní restaurace s domácí kuchyní. Ve větších městech můžeme navštívit také restaurace s exotickými jídly, jako například indickou, čínskou, japonskou, řeckou či mexickou restauraci. Pokud hledáte jednodušší způsob stravování, navštivte rychlé občerstvení Nordsee zaměřené na rybí a mořské speciality. Na ulicích je možnost objednat si něco rychlého k jídlu v grill-barech či stáncích s kebabem. Hospůdky Stehbeisel nabízejí kromě piva také rychlá a jednoduchá jídla.
Rakouské nápoje
Při návštěvě Rakouska byste neměli vynechat ochutnávku místního vína. Zdejší bílá vína patří ke světové špičce. Nejrozšířenější odrůdou pěstovanou v Rakousku je Veltlínské zelené. Z červených vín můžeme jmenovat Frankovku, Zweigelt a Modrý Portugal. Typické rakouské vinárny se nazývají Heuriger. Rakousko je však také pivní velmocí a funguje zde kolem 60 pivovarů, kde se vaří piva chuťově podobná těm našim.
Ubytování
Rakousko je zemí, kterou ročně navštíví obrovské množství turistů, proto nabízí nepřeberné množství ubytovacích zařízení od kempů až po luxusní hotely. Výhodné je ubytování v soukromí, které nabízí téměř každý druhý dům, je však lepší si ubytování domluvit dostatečně dopředu. Přesto jsou ceny ubytování mnohem vyšší než v České republice. Ubytování i v levnějších hotelích a penzionech se pohybuje kolem 40 eur na noc. Mimo turistickou sezónu bývá ubytování levnější. Pokud se rozhodnete ubytovat v některém s Rakouských hotelů, můžete počítat s velmi dobrou kvalitou a úrovní. Kvalita hotelů bývá označována počtem hvězdiček. Velké popularitě se těší ubytování na rodinných statcích, kterých zde najdeme kolem 3 a půl tisíc. Nejlevnější ubytování nabízí ubytovny pro mládež, kde za noc zaplatíte mezi 10 a 20 eury. V Rakousku se nachází také kolem 500 kempů, které bývají v provozu od dubna do října. Ve 150 z nich však není problém si zajistit ubytování i v zimě. Mimo vyhrazená stanoviště lze kempovat pouze po domluvě s majitelem pozemku.
Bezpečnost v Rakousku
V Rakousku je velmi příznivá bezpečnostní situace a turistům zde nehrozí žádné vážné nebezpečí. Je však třeba si dávat pozor na své osobní věci, peníze a cennosti. Pokud možno se s takovými cennostmi nepohybujte v místech, kde je velká koncentrace lidí. Taková místa jsou přímo lákadlem pro kapsáře a pouliční zlodějíčky. Své cennosti uschovejte v hotelovém trezoru.
Nakupování v Rakousku
Nejlevnější potraviny nakoupíte v supermarketech řetězců Zielpunkt, Billa, Spar, Merkur a Hofer. Ve všední dny bývají obchody otevřeny od 6 do 19:30 hodin, v sobotu do 17 hodin. Ceny v obchodech jsou však průměrně vyšší než v České republice.
Turistické cíle
Vídeň
Hlavní město Rakouska ležící na řece Dunaj je také se svými 1,6 miliony obyvateli největším městem v zemi. Je však také samostatnou spolkovou zemí rozkládající se na ploše 415 km2. V současné době je významným kulturním, politickým, ekonomickým a hospodářským centrem Rakouska. Jeho historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve Vídni je sídlo Organizace spojených národů.
Historie města sahá až do doby Římanů, kteří zde v 1. století založili vojenský tábor jménem Vindobona. Za dob Rakouska-Uherska město značně vzkvétalo a za čas se z něj stala miliónová metropole. Většina hlavních památek je situována na poměrně malé ploše v centru města. Jde zejména o vnitřní město Innere Stadt s okružní třídou Ringstrasse a Gürtlem.
Největší turistickou atrakcí lákající tisíce návštěvníků je císařský letní palác a zámek Schönbrun, který obklopuje překrásná udržovaná zahrada. Zámek je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO a najdeme ho asi 15 km na západ od centra města. O jeho dnešní podobu se zasloužila císařovna Marie Terezie. V tomto barokním komplexu je neuvěřitelných 1441 místností, z nichž je jich pro návštěvníky zpřístupněno 45. Sám zámek pamatuje mnoho významných osobností, z nichž můžeme jmenovat například Mozarta, Napoleona, císaře Františka Josefa I., Karla I. a mnoho dalších. Úžasnému zámeckému parku dominuje Neptunova kašna z roku 1780 a klasicistní kolonádová stavba Gloriette z roku 1775. Zájemci mohou navštívit také schönbrunskou zoologickou zahradu, která je jednou z nejstarších na světě, jelikož funguje již od roku 1752. Za vidění stojí také obrovský skleník Palmenhaus z roku 1882, kde se pěstují nejrůznější exotické rostliny. Naproti skleníku stojí tzv. Pouštní dům Wüstenhaus plný vzácných kaktusů. Zdobí ho sluneční hodiny z roku 1904. na ploše 2700 metrů čtverečních se rozkládá bludiště Irrgarten.
Druhou nejvýznamnější památkou je katedrála sv. Štěpána, která se tyčí uprostřed Vnitřního města. Kostel, který na tomto místě od roku 1147 stál prošel několika přestavbami a v roce 1359 byl položen základní kámen dnešní stavby. Vystřídalo se zde několik umělců, například Václav Parléř, syn Petra Parléře. 137 metrů vysoká Jižní věž z roku 1435 sloužila jako pozorovatelna. Severní věž z roku 1579 nebyla dokončena, přesto zde najdeme 21 tunový zvon Pummerin. Uvnitř katedrály najdeme moderní varhany z roku 1960, kapli Tirnakapelle, pozdně gotickou Pilgramovu kazatelnu, hlavní oltář, hrobku císaře Friedricha III. či oltář Wiener Neustädter Altar z 15. století. Katedrála stojí na náměstí Stephansplatz, kde najdeme také Dómské a diecézní muzeum.
Na široké a rušné pěší třídě Graben je rozeseto množství obchodů, restaurací a kaváren, ale také zde stojí barokní morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1693. Zajímavý je dům Arkenhaus, portál oděvního obchodu Knize, Josefova a Leopoldova kašna z roku 1804 a kostel sv. Petra. Nejznámější vídeňskou třídou je Kärntner Strasse, která je vyhrazena pro pěší. Na náměstí Neuer Markt stojí kašna Donnebrunnen a Kapucínský kostel.
Další vídeňskou dominantou je hrad Hofburg, který sloužil jako sídlo Habsburků. První zmínka pochází již z roku 1279. Součástí tohoto komplexu je Švýcarský dvůr, Leopoldinský trakt, Amalienburk, Trakt říšské kanceláře, Michalský trakt s monumentální bránou a Nový Hofburk. Hrad dnes slouží jako úřední sídlo rakouského prezidenta.
Na Michalském náměstí se nachází kostel sv. Michala z 12. století a Looshaus z roku 1911. Mezi další zajímavé památky Vídně patří palác Albertina z roku 1781, palác Mollard – Claryovský, Minoritský kostel, Starhemberský, Dietrichsteinský a Ferstelův palác, Palác Kinských, kostel Am Hof, palác Collato, kostel Panny Marie na břehu, Dominikánský či Jezuitský kostel a Artaria Haus. Architektonickým skvostem je také barokní Karlskirche, který nechal roku 1713 postavit císař Karel VI. V průčelí kostela jsou dva triumfální sloupy se spirálovitými reliéfy, které dosahují výšky 33 metrů. Milovníci architektury by neměli vynechat návštěvu proslulého Hundertwasser Hausu. Jde o komplex obytných domů postavených v letech 1979 -1986, které se díky své originalitě staly vyhledávanou městskou atrakcí. Na Mariahilfer Strasse se můžete kochat nepřeberným množstvím obchodů a krámků, restaurací, kaváren a zábavních podniků. Velkou lákadlem Vídně je také obří ruské kolo Prater, kolem kterého se rozkládá velký zábavní a přírodní park.
St. Pölten
St. Polten je hlavním a administrativním centrem Dolního Rakouska. Díky městským právům již z roku 1159 se stal také nejstarším rakouským městem. Město je pojmenováno podle kláštera sv. Hippolyta, který byl založen v karolínské době a patřil tak mezi nejstarší v zemi. V době baroka zde působilo množství umělců a město vzkvétalo. Symbolem města je 500 let stará, renesanční budova radnice s osmibokou věží z roku 1591. Nedaleko radnice stojí bývalý karmelitánský klášter s barokní fasádou a rokokový františkánský kostel z roku 1779. Uprostřed náměstí Rathausplatz se tyčí sloup Nejsvětější Trojice. Na náměstí Domplatz najdeme Domkirche MariaHimmelfahrt, což je barokně přestavěná románská bazilika se 77 metrů vysokou věží. Centrální náměstí Riemerplatz je složeno z velké části jen z historických budov. Na Linzer Strasse najdeme bývalý Ústav anglických slečen z roku 1706. Stojí zde také zrenovovaná secesní synagoga z počátku 20. století. Ve městě můžete navštívit Dolnorakouské zemské muzeum, které nabízí rozsáhlé historické expozice.
Melk
Město Melk se rozkládá na jižním břehu Dunaje, v údolí Wachau, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Melk je známý zejména díky baroknímu klášteru vypínajícím se na skále 60 metrů nad městem. Tento klášter je považován za jeden z nejkrásnějších v Rakousku.V jeho interiéru najdeme Obrazový sál, Císařskou galerii i Mramorový sál. Dominantou celého komplexu je klášterní kostel sv. Petra a Pavla, který uchovává cenný Melcký kříž z roku 1362 a druhý kříž z roku 1200. Oba jsou vykládané drahokamy a patří mezi velmi hodnotné památky. Na jih od Melku stojí renesanční zámek Schallaburg, kde se dnes konají velké výstavy.
Wachau
Oblast Wachau bývá nazývána nejkrásnější říční krajinou v Evropě. Najdete zde množství přírodních i historických pamětihodností, ale Wachau je známé především jako vinařská oblast. Toto údolí se táhne od Melku až do města Kremže vzdáleného necelých 40 km a je zapsáno na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Řeka Dunaj je zde lemována množstvím hradů a klášterů a celá oblast tak získala středověkou atmosféru. Údolím Wachau vede dolnorakouská Podunajská stezka, která sem přitahuje množství cyklistů. Centrem Wachau je Kremže, které u nás známe především díky výrobě kremžské hořčice. Historie města sahá až do roku 995 a patří mezi nejstarší v zemi. Centrum je tvořeno hlavní ulicí Obere Landstrasse s množstvím historicky cenných měšťanských domů. V bývalém dominikánském klášteře dnes sídlí Weinstadtmuzeum s expozicí popisující výrobu vína. Ve městě můžeme také obdivovat farní kostel sv. Víta, renesanční radnici ze 16. století, piaristický kostel či pevnost Gozzoburg z 13. století. Součástí Kremže je město Stein, které se pyšní minoritským kostelem z roku 1264 a farním kostelem sv. Mikuláše z 15. století. Na levém břehu Dunaje se rozkládá město Willendorf, kde byla objevena 25 000 let stará soška Venuše. Dvoutisícovému městečku Spitz dominuje pozdně gotický farní kostel Pffarkirche. Nad městem se zvedá kopec Tausendeimerberg, na kterém najdeme zříceninu hradu Hinterhaus. Snad nejhezčím městem celé oblasti je městečko Weissenkirchen s gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie a s domy ze 16. a 17. století. Dalšími zajímavými městy, které jistě stojí za návštěvu jsou Dürnstein a Gottweig se zříceninou hradu Aggstein.
Baden bei Wien
Lázeňské město na okraji Vídeňského lesa, které bylo pro zdejší prameny vyhledáváno již za dob Římanů. Největší rozkvět město zažilo v 18. a 19. století za vlády císaře Františka I., který si ho vybral jako své letní sídlo. Právě zde složil Beethoven svou Devátou symfonii a Mozart Ave verum. V roce 1812 došlo k ničivému požáru, po kterém muselo být město kompletně zrekonstruováno. Dnes v Badenu najdeme 14 léčivých pramenů, které dávají minerální vodu o teplotě 36°C. V centru města najdeme barokní sloup Nejsvětější Trojice, Císařský dům, překrásnou budovu městského divadla a kostel sv. Štěpána. Při procházce lázeňským parkem nás zajisté zaujme Kongresový dům, zrekonstruované kasino a hudební pavilon, kde se pořádají nejrůznější koncerty. Ve městě najdeme množství neoklasicistních domů a biedermeierovských vil. Vykoupat se můžete v Římských lázních nebo komplexu Thermalstrandbad.
Linec
Na Dunaji se rozkládá téměř dvěstětisícové město Linec, které je důležitým průmyslovým střediskem Horního Rakouska. Město má však také velmi pěkné a zachovalé historické jádro. V roce 1236 dostal Linec městská práva a roku 1490 statut provinciální metropole. Ve městě dnes najdeme jedny z nejstarších železáren a oceláren v Rakousku. V historickém centru města se nachází náměstí Hauptplatz, které navazuje na most Nibelungů. Ten je obklopen měšťanskými domy, z nichž některé mají ještě gotické jádro. Pokud vás zajímá historie města, neměli byste si nechat ujít návštěvu Staré radnice s muzeem Linz Genesis. Na náměstí se tyčí 20 metrů vysoký barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1723. Z roku 1236 je kostel Minoritenkirche, k němuž přiléhá renesanční budova Landhaus s kašnou Planetenbrunnen. Nedaleko řeky stojí Linecký zámek, který během napoleonských válek fungoval jako špitál a dnes zde sídlí hornorakouské muzeum. Nedaleko se nachází nejstarší dochovaný kostel v Rakousku – Martinskirche. Krásnou a honosnou stavbou je katedrála Neuer Dom se 134 metry vysokou věží. Na levém břehu Dunaje se vypíná kopec Pöstlingberg s poutní bazilikou.
Bad Ischl
Bad Ischl jsou nejstarší solné lázně v Rakousku a podhorské centrum cestovního ruchu. Město najdeme na soutoku řek Traun a Ischl, mezi jezery Solné komory. Je zde rozvinuté lázeňství a byla postavena i typická lázeňská promenáda. V minulosti bylo město důležitým obchodním střediskem a významné těžbou soli. K založení solných lázní došlo teprve v roce 1823 a léčila se zde neplodnost. Na břehu řeky Ischl byla vystavěna Kaiservilla, jejíž místnosti jsou vyzdobeny loveckými trofejemi. Prohlídka vily je možná pouze s průvodcem a trvá 45 minut. Kolem vily se rozprostírá park, uprostřed kterého stojí zámeček Marmorschlössl, v němž je dnes muzeum fotografie. V lázních najdeme také kongresový a divadelní palác z roku 1875 a městské muzeum.
Dachstein
Tento horský masiv se rozkládá na hranici Horního Rakouska, Štýrska a Salzburska na ploše 900 km2. Nejvyšším vrcholem je Hoher Dachstein měřící 2995 metrů nad mořem, který je zároveň druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Na masiv Dachstein vedou dvě lanovky a prochází tudy také dálková alpská cesta Via Alpina. Z vesničky Obertraum se dostaneme lanovkou k Dachsteinským ledovým jeskyním, jejichž jeskynní systém patří mezi nejrozsáhlejší na světě. Tyto jeskyně byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Hallstatt
Městečko Hallstatt je jedním z nejoblíbenějších turistických středisek Solné Komory. Leží u břehu Hallstattského jezera a spolu s Dachsteinskými jeskyněmi je také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Oblast je úzce spojena s Halštatskou kulturou, probíhaly zde rozsáhlé archeologické vykopávky a objeveno bylo i keltské pohřebiště. Dnes patří Hallstatt k vyhledávaným turistickým cílům.
Salcburk
V hlavním městě spolkové země Salcbursko žije kolem 145 tisíc obyvatel. Rozkládá se nedaleko hranic s Německem na obou březích řeky Salzach. Toto čtvrté největší rakouské město bývá označováno jako jedno z nejzelenějších měst Evropy. V roce 1997 bylo jeho historické městské jádro zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Nad historickým centrem města se tyčí mohutná pevnost Hohensalzburk, která byla založena v 11. století salcburskými arcibiskupy a sloužila jako jejich útočiště. Na nádvoří najdeme studnu z 16. století, skladiště soli a dvě věže – Hasenturm a Schwefelturm. Nad pevností byl v 8. století vystavěn benediktinský klášter Nonnberg. Krásnou ukázkou italského baroka je salcburský dóm z let 1614-1655, kde najdeme také malé katedrální muzeum. Zajímavý je Františkánský kostel původně z 8. století s románskými, gotickými i barokními prvky. Dalším salcburským svatostánkem je klášterní kostel sv. Petra, který byl v 7. století založen sv. Rupertem. Na náměstí Herberta von Karajana stojí mramorová kašna Pferdeschwemme z roku 1695. Kostel Kollegienkirche je krásnou barokní stavbou stojící na Universitätsplatz. Nedaleko odtud je možné navštívit rodný dům W.A. Mozarta, ve kterém má dnes sídlo muzeum věnované tomuto výjimečnému skladateli. Na náměstí Rezidenzplatz se nachází arcibiskupské sídlo Rezidenz s barokním interiérem. Na kopci Kapuzinerberg stojí klášter s kostelem z roku 1602. Z kopce je překrásný výhled na celé město a navíc se zde nachází novější část historického města. Na náměstí Makartplatz je k vidění dům Mozarts Wohnhaus, kde skladatel několik let přebýval a kostel Nejsvětější Trojice z roku 1694. Uprostřed rozsáhlých zahrad leží zámek Mirabell z roku 1606, ve kterém dnes sídlí kanceláře zemské vlády.
Bad Gastein
Radioaktivní lázně Bad Gastein najdeme v údolí Gasteinertal. Toto významné turistické středisko se rozkládá na úpatí vrcholu Graukogel, který zeměpisně patří již k Vysokým Taurám. V lázních je 17 léčivých minerálních pramenů obsahující radon, který léčí revma či poruchy krevního oběhu. Léčí se zde také vzduchem v důlních chodbách, který rovněž obsahuje radon. Ve středu města se můžete kochat stometrovým gasteinským vodopádem. Mezi důležité historické památky patří farní kostel z 19. století, kostel sv. Mikuláše z 15. století či místní muzeum věnující se těžbě zlata. V okolí městečka se nalézá několik lyžařských středisek s celkem 200 km sjezdovek. V létě je oblast vyhledávaná zejména proto, že se zde návštěvníci mohou věnovat paraglidingu, horolezectví, alpinismu, lovu zvěřiny a rybolovu.
Vysoké Taury
Vysoké Taury jsou nejvyšším a také nejmohutnějším pohořím Rakouska. Horský hřeben měří kolem 200 km a nemá tak ve Východních Alpách konkurenci. Vysoké Taury jsou od roku 1971 vyhlášeny národním parkem, který zaujímá plochu 1 787 km2. Jeho území zasahuje do tří rakouských spolkových zemí – Salzburska, Tyrolska a Korutan. Návštěvníky přitahuje svou neporušenou přírodou s krásnými výhledy a množstvím turistických stezek. Na území národního parku, který se nachází mezi Zillertálskými Alpami a Itálií najdeme nejvyšší horu Rakouska Grossglockner, který se tyčí do výšky 3 798 metrů nad mořem. Oblast je také bohatá na ledovce – tím největším je Pasterze s plochou 24 km2, který se rozkládá na úpatí nejvyšší hory Grossglockner a je asi 8 km dlouhý. Úchvatné jsou Krimmelské vodopády pod průsmykem Gerlospass, které spadají z 370 metrů do údolí řeky Salzach.
Zell Am See
Tyto vyhlášené klimatické lázně a středisko zimních i letních sportů najdeme na břehu jezera Zeller See. Osada byla založena již v roce 740 salcburskými mnichy, ale prosperitu získala teprve obchodem se solí. V roce 1348 osada dostala městská práva. V roce 1875 zde byla zavedena železnice, což vedlo k rozvoji turistiky a alpinismu. Nejstarší stavbou je městská věž Vogtturm z konce 10. století. Významnou památkou je také kostel St. Hippolyte z 11. století, zámek Rosenberg a zámek Prielau z 15. století. Na břehu jezera najdeme Hundertwasserovu Rakouskou fontánu s devíti sloupy. Na 1965 metrů vysokou horu Schmittenhöhe se můžete nechat vyvézt lanovkou. Z jejího vrcholu se můžete kochat výhledem na třítisícové vrcholky Vysokých Taur. Místo je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku či pro lyžování.
Kaprun
Pod vrcholem Kitzsteinhorn se nachází oblíbené lyžařské i turistické středisko, které společně se Zell Am See tvoří Europa Sportregion. Do povědomí se Kaprun dostal zejména kvůli tragické události z roku 2000, kdy v tunelu podzemní lanovky vypukl požár a o život zde přišlo 155 lidí. Od té doby se používají jen nadzemní lanovky. Velkou turistickou atrakcí je soustava hydroelektráren s nejvýše položenou přehradní nádrží Mooserboden nacházející se ve výšce 2036 metrů. Tato přehrada je napájena vodou z největšího rakouského ledovce Pasterze.
Innsbruck
V Tyrolské metropoli Innsbruck žije kolem 120 tisíc obyvatel. Město se rozkládá v údolí řeky Inn, mezi mohutnými alpskými vrcholy. V historickém centru na konci ulice Maria-Theresien-Strasse najdeme Vítězný oblouk z roku 1765. Na druhé straně této ulice stojí palác Fugger-Taxisů a Altes Landhaus, který patří mezi nejkrásnější barokní stavby ve městě. Nedaleko se tyčí Anenský sloup, který byl v roce 1703 postaven jako připomínka na osvobození Tyrolska od bavorské invaze. Krásný výhled na město je z ochozu Městské věže. Naproti ní stojí Goldenes Dachl neboli Zlatá střecha, která představuje symbol města. Uvnitř domu můžete navštívit muzeum věnované císaři Maxmiliánovi I. Zajímavá je také původně gotická radnice mající dnes rokokovou fasádu. Na náměstí Domplatz najdeme katedrálu sv. Jakuba, kterou zdobí dvě věže a v interiéru se nachází krásná fresková výzdoba. V blízkosti katedrály byl vystavěn zámek Hofburg se čtyřmi stovkami místností. Se zámkem je spojen trojlodní kostel Hofkirche ze 16. století. Na okraji města můžete navštívit renesanční zámek Ambras. V Innsbrucku se v roce 1964 a 1976 konaly zimní Olympijské hry.
Seefeld
Vyhlášená lyžařská oblast Seefeld se stejnojmenným městečkem se rozkládá na náhorní plošině nad údolím řeky Inn. Obec je obklopena vrcholky Alp, díky kterým se stala vyhledávaným turistickým a lyžařským centrem. Nedaleko se rozkládá jezero Möserer a přírodní rezervace – bažinatá oblast Wildmoos. Zajímavými památkami ve městě jsou kostel sv. Osvalda a kaple Seekirch.
Bregenz
Město Bregenz je hlavním městem spolkové země Voralbersko a rozkládá se na břehu Bodamského jezera. Jde o rušné moderní město, které však na návštěvníka dýchne i svou historickou atmosférou. V Zemském muzeu si můžete prohlédnout expozice popisující historii města a celého regionu. V roce 1838 zde byla vystavěna budova divadla Theater am Kornmarkt v neoklasicistním stylu. V moderní skleněné budově muzea Kunstmuzeum Bregenz (KUB) se konají výstavy moderního umění a architektury. Ve městě najdeme barokní Nepomukovu kapli, radnici z roku 1685, Jezerní kapli z 15. století či neogotický kostel Herz-Jesu-Kirche. Dochovaly se také zbytky městského opevnění ze 13. století s věží Martinsturm, která byla později doplněna barokní cibulovou kupolí. Uvnitř se nachází Muzeum vojenské historie. V zámečku Deuringschlössle je dnes hotel s restaurací. V Bregenzu se nachází také největší plovoucí jeviště na světě – Seebühne.
Klagenfurt
Hlavní město Korutan se rozkládá na břehu jezera Wörther See nedaleko hranic se Slovinskem. Centrem města je náměstí Neuer Platz se zdobenou kašnou a pomníkem císařovny Marie Terezie. Náměstí Alter Platz lemují měšťanské domy, které doplňuje Stará radnice se sloupem Nejsvětější Trojice. Korutanská zemská vláda jako své sídlo dnes využívá Landhaus. Mezi světské stavby Klagenfurtu patří kostel sv. Jiljí a katedrála sv. Petra a Pavla. Největším turistickým lákadlem je ale rozsáhlý Europapark s Minimundusem neboli Světem v malém. K vidění je zde kolem 170 modelů světoznámých staveb.
Grossglockner Hochalpenstrasse
Národním parkem Vysoké Taury prochází nejznámější rakouská vysokohorská silnice, která je dlouhá 48 km a plná serpentin. Pokud touto cestou budete projíždět, překonáte celkové převýšení 1700 metrů a v mnoha místech bude stoupání dosahovat až 13% převýšení. Silnice byla vystavěna mezi lety 1930-1935 a je možné se z ní kochat nádhernými výhledy na tisícové vrcholy Vysokých Taur. Po cestě je řada zastávek, vyhlídek, parkovišť, restaurací, obchůdků i výstav o přírodě.
Štýrský Hradec
Hlavní město Štýrska je druhým největším městem Rakouska a žije v něm kolem čtvrt milionu obyvatel. Jeho historické jádro je od roku 1999 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou města je zcela jistě zámecký vrch Schlossberk nacházející se na 120 metrů vysokém kopci s hodinovou věží Uhrturm a pevností z 9. století. Jeho zvláštností je, že je zapsán v Guinessově knize rekordů, jako nejhůře dobyvatelná pevnost na světě. Během druhé světové války zde byl vybudován systém štol dlouhý 6 km, který by měl v případě nebezpečí pojmout až 40 tisíc lidí. Ve městě je 6 univerzit a studuje zde kolem 50 tisíc vysokoškoláků z celého světa. Zdejší Zemský dům neboli Landhaus patří mezi nejvýznamnější renesanční památky ve střední Evropě. Hned vedle něj stojí Zbrojnice Landeszeughaus z roku 1645, uvnitř které se nachází sbírka brnění a zbraní z období třicetileté války. Na řece Mur byl vybudován novodobý symbol Štýrského Hradce, umělý ostrov Murinsel. V roce 2003 ho vytvořil newyorský umělec Vito Acconci. Další moderní a netradiční stavbou je Kunsthaus – výstavní centrum a umělecké muzeum. Ve zdejším Mauzoleu jsou uloženy ostatky císaře Ferdinanda II. Nedaleko Mauzolea se nachází hrad z 15. století se zajímavým gotickým schodištěm z roku 1499. Nádherná je pozdně gotická katedrála Domkirche z 15. století, kterou nechal postavit císař Friedrich III. Asi 4 km za městem se nachází nádherný zámek Eggenberg ze 17. století. Je zajímavý především tím, že má 4 věže jako 4 roční období, 12 bran jako 12 měsíců a 365 oken jako dní v roce.
Eisenstadt
Eisenstadt je hlavním městem rakouské spolkové země Burgenlandsko a je domovem pouze pro 13 tisíc obyvatel. Nejvýznamnější památkou je zámek Esterházy, původně hrad ze 14. století, kolem kterého se rozkládá rozsáhlý anglický park. Město je také spjato s hudebním skladatelem Josephem Haydnem, který zde působil jako kapelník a sbormistr. Vaší pozornosti by jistě neměl ujít ani kostel Bergkirche, gotický Domkirche, renesanční radnice, františkánský kostel s klášterem a kostel milosrdných bratří.
Neziderské jezero
Neziderské jezero se rozkládá na hranici s Maďarskem. Se svou rozlohou 280 km2 je největším rakouským jezerem a také jediným stepním jezerem ve střední Evropě. Stalo se ideálním domovem pro téměř 300 druhů ptáků, kteří zde hnízdí a vyvádějí potomstvo. Ve zdejších vodách žije kolem 30 druhů ryb. V roce 1993 byla tato jedinečná oblast vyhlášena národním parkem Neusiedler See-Seewinkel. Od roku 1977 je biosférickou rezervací UNESCO a v roce 2001 bylo dokonce zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO jako kulturní krajina. Dnes jezero funguje jako oblíbená rekreační oblast s kvalitní vodou a překrásnou okolní přírodou.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...
Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA