Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Za půvabem vídeňských kaváren

Tak jako všude ve světě, i ve Vídni útočí na obyvatele a návštěvníky města různé globální řetězce rychlého občerstvení a prodeje nápojů. Výjimkou není ani káva, kde se snaží prosadit třeba americká firma Starbucks. Naštěstí však mnoho lidí zůstává věrných tradičnímu fenoménu, který má už dosti dlouhou tradici – vídeňským kavárnám.

Ty se staly pro mnohé symbolem rakouské metropole a místem, kde mohou najít únik před dnešní uspěchanou dobou.

Vídeňské kavárny mají totiž v sobě něco ze starých časů. Klasické útulné interiéry, příjemné barvy i solidní nábytek, zdvořilá a profesionální obsluha, příjemná atmosféra. A o hosty nemají nouzi. Chodí sem důchodci, jen tak si přečíst noviny a dát si kafíčko s něčím sladkým, zaměstnanci i podnikatelé tady relaxují v průběhu rušného dne, spisovatelé hledají inspiraci. Mnozí Vídeňané  tady svůj den začínají ranní kávou a snídaní. A samozřejmě nechybí turisté a zahraniční návštěvníci města, kteří chtějí nasát atmosféru a zjistit, co je vlastně na vídeňských kavárnách tak přitažlivého.

Podobných  zařízení je ve městě několik desítek. Jednou z nejznámějších kaváren je Café Central na ulici Herrengasse, otevřená roku 1860. Mezi další známé kavárny patří Landtmann, Mozart, Schottenring, Belaria, Havelka, Demel, Bräunerhof a další. Jako nejstarší je uváděna kavárna Frauenhuber na Himmelpfortgasse, založená již v roce 1788.

Slyšeli jste někdy o Sachrově dortu? Určitě ano. Tato světoznámá pochoutka – „Sachertorte“ - je podávána v noblesním Café Sacher, sídlícím ve stejnojmenném hotelu. Franz Sacher, tehdy kuchařský učeň, ji vynalezl již roku 1832, kdy měl pouhých 16 let. Hotel a kavárnu otevřel jeho syn Eduard v roce 1876. Dnes ovšem nabízí různé upravené verze Sachrova dortu i jiné vídeňské kavárny.
Kromě těch opravdu klasických, „čistokrevných“ kaváren, najdete ve Vídni i nejrůznější variace na toto téma. Kavárna s cukrárnou či restaurací je běžná, ale jsou i jiné s knihkupectvím či kabaretem, hudební kavárny s živou hudbou nebo s muzikály apod.

V každé správné kavárně je samozřejmě k dostání káva, a to v mnoha druzích a provedeních. Zpravidla bývá v nabídce alespoň deset různých druhů káv. Nemohou chybět ani varianty se špetkou něčeho ostřejšího, ať už je to káva s rumem zvaná Fiaker, káva Amadeus s likérem stejného jména či jiné speciality. Kupodivu se zdá, že naši „vídeňskou kávu“, čili kafe se šlehačkou, tady na nápojovém lístku nenajdete.

Ceny jsou pro českého návštěvníka poměrně vysoké, zejména v luxusnějších podnicích, kde se cifra na účtence za jediný nápoj může vyšplhat na několikanásobek české hodnoty. Zejména pro milovníky starých časů to ale určitě nebudou vyhozené peníze. Vždyť jak jinak by se mohli tak snadno přesunout více než 200 let do minulosti? Vídeňské kavárny by mohly být dobrou inspirací i pro české podnikatele. Starých domů je u nás celkem dost, co takhle zkusit místo supermoderních interiérů něco útulného, kam by se lidé vraceli stejně rádi jako domů?

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 9 684 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA