Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gurk, město s románským klášterem

Mezi korutanskými městy St. Veit a Friesach se rozkládá malé městečko Gurk, které je obklopeno Gurktalskými Alpami. Proslavilo se zejména klášterem, který je považován za jednu z nejúchvatnějších ukázek románské architektury na území Rakouska.

Klášter v Gurku byl založen již v roce 1043 Hemmou z Friesachu, v roce 1072 se z něj stalo sídlo biskupství. Od roku 1140 až do roku 1200 procházel klášter rozsáhlými přestavbami. Výsledkem je dnešní podoba dómu, který patří k jedněm z nejdůležitějších staveb v zemi. Zdobí jej dvě cibulovité věže vysoké 60 metrů a také velký románský portál z 12. století.

V předsíni si můžete prohlédnout gotické fresky a vitráže pocházející z roku 1340. Výzdoba interiéru se datuje do období baroka a rokoka. Hlavní oltář je velkolepým dílem Michaela Hönela, který jej vytvořil v letech 1626 – 1632. Unikátní je zejména tím, že nese 72 soch a 82 hlav andělů.

Nejstarší částí památky je krypta, jejíž klenbu podpírá stovka sloupů. V této kryptě se od roku 1721 nachází ostatky sv. Hemmy, zakladatelky kláštera, která zemřela v roce 1045.  Je uložena v sarkofágu od Antonia Corradiniho. Pokud využijete služeb průvodce, můžete si prohlédnout i freskami vyzdobenou Biskupskou kapli z 13. století.

- jap -

Další články z Rakouska:
Světové kulturní a přírodní dědictví v Rakousku
Rakousko - wellness pobyty
Linec – Evropské město kultury 2009

Článek byl zobrazen 2 516 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA