Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Salzburg - barokní chlouba Rakouska

V kraji, kde se rovinatá údolní nížina postupně zvedá do stále mohutnících Alp, najdeme na řece Salzach město Salzburg (u nás známé také jako Solnohrad). Leží prakticky na hranicích s Německem, které je odtud co by kamenem dohodil. Je čtvrtým největším městem Rakouska a patří mezi klenoty, zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO

Hlavním důvodem je skvěle zachované centrum v barokním slohu. Ano, Salzburg a baroko, tato slova patří neodmyslitelně k sobě. Stejně jako Salzburg a Mozart, který se ve zdejší ulici Getreidegasse v domě č. 9 roku 1756 narodil.

Nálezy i staré dokumenty ukazují na dlouhodobé osídlení místa. Už od roku 739 se Salzburg stal sídlem biskupa a v roce 798 byla diecéze povýšena na arcibiskupství, což mělo na další vývoj města dosti velký vliv. Mnoho zdejších, dodnes obdivovaných staveb, totiž vzniklo právě na popud dlouhé řady místních biskupů. To se týká i tolik ceněného historického barokního centra. „Barokizace“ začala počátkem 17. století z podnětu arcibiskupa Wolfa Dietricha z Raitenova a byla natolik rozsáhlá, že její věhlas „nakazil“ stavební vývoj i severně od Alp.

Realizaci nejvýznamnějších staveb měli většinou na svědomí italští architekti. Jakousi úhlavní salzburskou barokní památkou je arcibiskupský Salzburger Dom (Salcburský dóm či katedrála), stojící na místě původní románské baziliky z roku 774. Byl nesčetněkrát poškozen, opravován a přestavován, až konečně v roce 1614 začala stavba současné budovy. Je pozoruhodné a neobvyklé, že byla dokončena již v roce 1628. Mohutná, ale elegantní budova je 142 metrů dlouhá a 33 metrů vysoká. Kromě katedrály je v Salzburgu i hodně menších kostelů a kostelíků, v mnoha případech rovněž hojně turisty navštěvovaných. Mimochodem, v průběhu sezóny počet návštěvníků města běžně přesahuje počet obyvatel… V rámci centra nesmíme opomenout ženský benediktýnský klášter Nonnberg s tradicí sahající až do 8. století, takže bývá často uváděn jako nejstarší ženský klášter s nepřerušenou činností na světě.


Foto: Hohensalzburg

Zcela nepřehlédnutelnou budovou, která dominuje Starému městu z vrcholu kopce Festungberg, je pevnost Hohensalzburg. Obrovská, respekt budící budova se pyšní tím, že patří mezi největší zachovalé středověké hrady Evropy. Je skutečně ve výborném stavu, k čemuž nepochybně přispěl fakt, že byla jen jedinkrát obléhána – a to ještě jen farmáři, horníky a měšťany, kteří se snažili sesadit nepopulárního arcibiskupa Matthäuse Langa. Během napoleonských válek se kupodivu obránci vzdali bez boje.


Foto: Pohled z hradu Hohensalzburg

Ve výčtu salzburských památek a pozoruhodností by se dalo pokračovat ještě dlouho, je jich totiž opravdu velké množství. Určitě mezi ně patří i v úvodu zmíněný Mozartův rodný dům. A jestliže se vám podaří prohlédnout si celé centrum, neméně zajímavé je bližší i vzdálenější okolí města, ať už na rakouské, nebo na německé straně. Nedaleké hory poskytují mnoho možností k lyžování, a tak není divu, že Salzburg v posledních letech několikrát kandidoval na pořádání zimních olympijských her. Prozatím stále neúspěšně, ale třeba se jednou dočká.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 8 264 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA