Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Votivkirche, Pamětní kostel ve Vídni

V roce 1855 se nedaleko historického centra Vídně začal budovat působivý pískovcový kostel Votivkirche, který je dnes považován za nejvýznamnější stavbu svého druhu na světě. O výstavbu tohoto jedinečného novogotického kostela se zasloužil mladý rakouský architekt Heinrich von Ferstel.

Název Votivkirche bychom mohli do češtiny přeložit jako Pamětní kostel. Tyčí se zde totiž jako upomínka na atentát spáchaný na císaře France Josefa v roce 1853. Tehdy byl císař napaden nožem maďarským krejčím Jánosem Libenyim, dokázal se však ubránit. Atentát měl být pomstou za potlačenou revoluci v Uhersku v roce 1849. Kostel je tak výrazem díků za to, že Bůh nedovolil, aby byl tento čin spáchán a zachránil tak císaři život.

Kostel najdete na náměstí Rooseveltplatz, uprostřed parku Sigmunda Freuda, nedaleko Vídeňské univerzity. Kolem probíhá ulice Ringstrasse, které se táhne kolem historického centra v délce 4 km. Tato 57 metrů široká ulice byla vybudována v roce 1857 na popud císaře. Jedním z hlavních iniciátorů stavby kostela byl císařův bratr Ferdinand Maxmilián. Ferdinand jakožto budoucí císař Mexika zorganizoval sbírky na finanční podporu této stavby.

V dnešní době patří Votivkirche mezi nejkrásnější vídeňské památky a jeho návštěvu byste rozhodně neměli vynechat. Vstup do něj je zdarma a prohlédnout si zde můžete nádherná vitrážová okna, precizně zpracované sochy a plastiky. Severní loď ukrývá kopii Madony z Guadeloupe, která zde byla umístěna jako vzpomínka na Ferdinanda Maxmiliána. V kostele se můžete kochat překrásně zdobenými malovanými okny, na jejichž tvorbě se podílel český malíř Josef Tulka v letech 1875-78 spolu s Františkem Ženíškem a Maxem Pirnerem.


Autor: Thierry

Většina bočních kaplí je zasvěcena válečným hrdinům, jako byl například hrabě Mikuláš ze Salmu. Ten roku 1529 velel rakouským vojskům při obléhání Vídně Turky. Jednou z významných památek kostela se stal právě jeho náhrobek, který nechal vyrobit císař Karel V. a původně jej umístil do zahrad zámku Rájec nad Svitavou. Později však byl převezen do Vídně. Monumentální stavba kostela je ozdobena dvěma věžemi ve stylu francouzské gotiky.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 8 832 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA