Feldkirch, brána do Rakouska
Až na samotném západním výběžku rakouského Vorarlberska, se na hranicích se Švýcarskem a Lichtenštejnskem rozkládá malebné historické městečko Feldkirch, které je domovem pro cca 30 tisíc obyvatel. Jde o druhé největší město této spolkové země.
Až na samotném západním výběžku rakouského Vorarlberska, na hranicích se Švýcarskem a Lichtenštejnskem, leží malebné historické město Feldkirch, které je domovem přibližně 30 tisíc obyvatel. Jde o druhé největší město této spolkové země, jedno z nejstarších měst Vorarlberska a důležitý dopravní uzel.
Město se nachází asi 30 kilometrů od Bregenzu a slouží jako klíčový hraniční přechod do Lichtenštejnska, což mu vyneslo přezdívku „Brána do Rakouska“. Jeho úzké dlážděné uličky, gotické domy a historické hradby dávají Feldkirchu nezaměnitelnou atmosféru středověkého města, které si dodnes zachovalo svůj původní ráz.
Feldkirch má bohatou historii sahající až do 9. století. První zmínka pochází z roku 842, kdy zde existoval římský vojenský tábor Feldkirchun, strategicky položený na křižovatce obchodních cest. Díky této poloze se v roce 1218 osada rozrostla natolik, že byla povýšena na město, a začala se rozvíjet pod vládou hrabat z rodu Montfort. Ti zde také nechali vybudovat hrad Schattenburg, který se stal jejich hlavním sídlem a dodnes patří mezi nejzachovalejší středověké pevnosti v Rakousku.
V roce 1390 se Feldkirch stal součástí habsburských držav, když jej poslední hrabě z Montfortu prodal Leopoldu III. von Habsburg. Díky své poloze na obchodní trase mezi Švýcarskem, Rakouskem a Itálií si město zachovalo významný ekonomický a vojenský vliv. Bylo obehnáno mohutnými městskými hradbami se strážními věžemi, z nichž některé se dochovaly dodnes.
V roce 1697 postihl Feldkirch ničivý požár, který zničil velkou část historických budov. Přesto tato událost přispěla k přestavbě města v barokním stylu, což je patrné na mnoha fasádách domů v centru. Ve 20. století si Feldkirch zachoval svůj historický ráz a dnes je považován za jedno z nejlépe dochovaných středověkých měst v Rakousku.
Feldkirch si dodnes zachoval autentický středověký ráz, což je patrné zejména v jeho historickém jádru s úzkými dlážděnými uličkami a gotickými fasádami. Ústředním bodem je útulné starobylé náměstí, jehož domy s podloubími a pastelově barevnými fasádami vytvářejí jedinečnou atmosféru. Náměstí je nejen místem pro společenské setkání, ale také dějištěm tradičních trhů, kde lze ochutnat místní speciality a zakoupit ručně vyráběné produkty.
Jednou z dominant historického centra je Dóm sv. Mikuláše, nejvýznamnější gotická stavba Vorarlberska, kterou v roce 1287 založil brixenský arcibiskup. Původně románský kostel byl ve 14. století přestavěn do gotické podoby a dodnes zaujme svou masivní věží, která je viditelná z mnoha částí města.
Foto: Dóm sv. Mikuláše, za ním hrad Schattenburg
Interiér katedrály působí monumentálně díky vysokým klenutým obloukům, které umocňují její majestátnost. Hlavní oltář zdobený gotickými řezbami je jedním z nejvýznamnějších uměleckých děl ve Vorarlbersku. Kromě něj se zde nacházejí také bohatě zdobené vitrážové okna, renesanční kazatelna a historická křtitelnice, která pochází z 15. století.
Dóm se nachází jen pár kroků od hlavního náměstí, což z něj činí nejen duchovní centrum města, ale i oblíbené místo pro turisty obdivující historickou architekturu.
Nad městem se na skalním výběžku tyčí hrad Schattenburg, který je největším hradem ve Vorarlbersku a jednou z nejvýznamnějších středověkých památek Rakouska. Hrad byl vybudován v první polovině 13. století hrabětem Hugem I. z Montfortu, který jej využíval jako obrannou pevnost a sídlo svého rodu.
Foto: hrad Schattenburg
Schattenburg hrál klíčovou roli v ochraně Feldkirchu před nájezdy nepřátel, a přestože byl v průběhu staletí několikrát poškozen, nikdy nebyl dobyt. V 17. století však ztratil svůj vojenský význam a začal sloužit jako správní centrum a později i věznice.
Dnes je hrad sídlím rozsáhlého muzea, kde návštěvníci mohou obdivovat sbírky historického nábytku, rytířských zbraní a uměleckých děl. Mezi nejzajímavější expozice patří původní rytířský sál s masivními dřevěnými trámy, zbrojnice s autentickým brněním a místnost s původními kuchyňskými nástroji z období gotiky a baroka.
Foto: hrad Schattenburg
Největším lákadlem je však hradní věž, odkud se otevírá nádherný výhled na Feldkirch a horské panorama Rätikonu. Při jasném počasí lze zahlédnout i vrcholky Alp na hranicích se Švýcarskem. Díky své poloze a atmosféře patří Schattenburg mezi nejfotogeničtější místa v Rakousku, ať už při východu slunce nebo večer, kdy je hrad osvícen reflektory.
Hrad je otevřen celoročně, s možností prohlídek s průvodcem nebo individuální návštěvy. Vstupné je dostupné, a hrad je vhodný i pro rodiny s dětmi, které zde mohou objevovat tajemné hradní chodby a expozici středověkých zbraní.
K dalším významným stavbám historického jádra Feldkirchu patří radnice, která byla postavena v roce 1493 a dodnes patří mezi nejvýznamnější světské budovy města. Nachází se přímo na hlavním náměstí, kde dominuje svou masivní kamennou fasádou a renesančními okny. Interiér radnice zdobí unikátní fresky, které zobrazují významné události z historie Feldkirchu, včetně jeho rozvoje pod vládou Habsburků a dramatických požárů města.
Foto: radnice
Jen několik minut chůze od radnice, na ulici Schlossergasse, se nachází Lichtenštejnský palác. Původně se jednalo o měšťanský dům, který v 17. století získal rod Lichtenštejnů. Po ničivém požáru v roce 1697 byl palác na žádost knížete Johanna Adama I. Andrease z Lichtenštejna přestavěn v barokním stylu s elegantní fasádou a honosnými interiéry. Dnes v něm sídlí městský archiv a knihovna, které uchovávají cenné historické dokumenty týkající se Feldkirchu i širšího Vorarlberska.
Ačkoliv jsou budovy využívány jako úřední prostory, příležitostně se v jejich prostorách konají veřejné výstavy a kulturní akce, během nichž je možné nahlédnout i do interiérů.
Feldkirch je nejen historickou perlou, ale také pulzujícím kulturním centrem, které během roku hostí řadu hudebních, divadelních i folklórních festivalů.
Nejvýznamnější událostí je Feldkirch Festival, který se koná každoročně na přelomu května a června. Tento mezinárodní festival přivádí do města hudebníky, divadelní soubory a výtvarné umělce z celého světa, kteří vystupují na náměstích, v kostelích, koncertních síních i pod širým nebem. Každý ročník festivalu má své unikátní téma, které propojuje různorodé kulturní zážitky – od klasické hudby až po moderní performance.
V období adventu se staré město promění v malebné vánoční trhy, které patří k nejkrásnějším v západním Rakousku. Hlavní náměstí i okolní uličky zaplní dřevěné stánky nabízející tradiční řemeslné výrobky, vánoční ozdoby a místní speciality, jako je vorarlberský sýr, pečené kaštany nebo punč vonící kořením. Atmosféru dotváří živá hudba, vystoupení místních pěveckých sborů a osvětlené fasády historických budov, díky nimž působí Feldkirch jako vánoční pohádka.
Během roku se zde konají také koncerty klasické hudby, divadelní představení a tradiční folklórní slavnosti, které oživují historické centrum města. V létě jsou populární hudební večery pod širým nebem, kdy se náměstí mění v open-air scénu pro jazzové a klasické koncerty. Milovníci historie si mohou vychutnat středověké slavnosti, při nichž se ulice zaplní kostýmovanými průvody, historickými trhy a rytířskými souboji.
Díky své poloze je Feldkirch ideálním výchozím bodem pro milovníky přírody, historie i aktivního odpočinku. Okolí města nabízí rozmanité výletní možnosti, od horské turistiky v Rätikonu přes plavby po Bodamském jezeře až po návštěvu Lichtenštejnska, jednoho z nejmenších států světa.
Na jih od Feldkirchu se rozkládá přírodní park Rätikon, který je známý strmými vápencovými štíty, horskými loukami a průzračnými jezery. Mezi nejkrásnější turistické trasy patří výstup na Schesaplanu (2 964 m), kde se návštěvníkům naskýtá dechberoucí pohled na švýcarské a rakouské Alpy. Dalším oblíbeným cílem je jezero Lünersee, jedno z nejkrásnějších horských jezer v Evropě, které se vyznačuje tyrkysově modrou vodou a možností pěších túr po jeho březích. Do oblasti se lze snadno dostat autem nebo lanovkou z Brandnertalu.
Jen 30 kilometrů od Feldkirchu se rozprostírá Bodamské jezero, jedno z největších jezer v Evropě, které se rozkládá na území Rakouska, Německa a Švýcarska. Mezi nejzajímavější místa v rakouské části patří Bregenz, který je známý svými plovoucími divadelními scénami na hladině jezera, kde se každé léto koná prestižní Bregenzer Festspiele.
Bodamské jezero je ideální pro lodní výlety, cyklistiku podél břehu nebo relaxaci na plážích v oblasti Hard nebo Lochau. Milovníci historie by neměli vynechat ostrov Mainau, který je proslulý nádhernými zahradami a historickým barokním zámkem.
Pouhých 10 kilometrů od Feldkirchu se nachází Lichtenštejnsko, jedno z nejmenších a nejbohatších knížectví na světě. Hlavním lákadlem je hlavní město Vaduz, kde se tyčí hrad Vaduz, sídlo lichtenštejnské královské rodiny. I když není přístupný veřejnosti, vyhlídka pod hradem nabízí úchvatný pohled na město i Alpy.
Lichtenštejnsko však není jen Vaduz – milovníci přírody mohou zamířit do pohoří Drei Schwestern, které nabízí nádherné horské túry s panoramatickými výhledy. Zajímavostí je také lichtenštejnská vinařská oblast, kde lze navštívit místní vinice a ochutnat regionální vína.
Do Lichtenštejnska se lze snadno dostat autobusem z Feldkirchu (cesta trvá přibližně 15 minut) nebo autem po hlavní silnici vedoucí do Vaduzu.
Feldkirch je snadno dostupný vlakem, autem i autobusem. Město leží na železniční trase mezi Curychem, Innsbruckem a Mnichovem, což z něj činí důležitý dopravní uzel. Nejbližší letiště se nachází v Curychu (120 km) nebo v Innsbrucku (160 km).
Hlavní silniční spojení vede po dálnici A14, která propojuje Feldkirch s Rakouskem a Německem. Pro cestovatele bez auta jsou k dispozici kyvadlové autobusy mezi Feldkirchem, Vaduzem a švýcarským Sargansem.
Ubytování lze najít v historických hotelech v centru města, rodinných penzionech nebo moderních apartmánech v okolí. Milovníci přírody mohou využít kempy a horské chaty v nedalekých Alpách.
Nejlepší doba k návštěvě Feldkirchu je jaro a léto, kdy je ideální počasí na pěší túry a prohlídky města. Vánoční období je pak kouzelné díky adventním trhům a sváteční atmosféře.
Článek byl zobrazen 4 200 krát.
Vydejte se s námi do zelené země nečekaných přírodních krás, objevte kouzlo osmanského Balkánu a jeho památek. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod místního průvodce. CK Tilia
Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací nás zavede do jedné z nejzajímavějších zemí jihoamerického kontinentu, do Peru. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2025 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...
Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA