Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zwettl, třetí největší obec celého Rakouska

V krásné přírodě, v samotném srdci zeleného Waldviertelu se na soutoku řek Kamp a Zwettl rozkládá malebné městečko Zwettl. Leží v nadmořské výšce 520 metrů a ze všech stran je obklopeno mohutnými pahorky. Staroslovanský název města by se dal přeložit jako „Světlá“.

Toto okresní město s necelými 12 tisíci obyvateli se nachází v oblasti Dolního Rakouska, je sídlem obecního hejtmanství a okresního soudu, jakož i dalších spolkových úřadů. Poté, co v roce 1850 došlo ke sloučení Zwettlu s třinácti okolními obcemi, se jeho rozloha zvětšila na 256 km2, což z něj dělá třetí největší obec celého Rakouska s 61 katastrálními územími.

Historie města sahá do 12. století, přesněji do roku 1139, ze kterého pocházejí první písemné doklady. Tehdy se v blízkosti již stojícího hradu usadil rod Kuenringů, který sem nechal dopravit také první cisterciácké mnichy z Heiligenkreuzu, pro něž zde byl vybudován nádherný klášter. Kolem roku 1200 vévoda Leopold VI. propůjčil Zwettlu městská práva. Roku 1229 byly kolem města zbudovány mohutné hradby. Během nepokojů mezi šlechtou a zemským knížetem Friedrichem II. Bojovným došlo ke zpustošení města. Městské hradby byly opraveny, ale hrad byl ponechán napospas svému osudu a chátral. V letech 1426 – 1427 bylo město obléháno husity, v polovině 17. století zase švédskými vojsky.


Autor: Janos  Korom

Dnešní hradby z velké části pocházejí z první poloviny 15. století a jsou velmi dobře viditelné. Samotné centrum města pak až do poloviny 19. století obklopovaly prstencové hradby. Původně je zdobily tři brány a deset věží, ale dvě z nich byly strženy již roku 1619. Dodnes se tak podařilo dochovat 917 metrů hradebních zdí, kterým vévodí šest věží a jeden hradební mohutný výstupek. Nejdominantnější je však tzv. Antonínská věž, která se tyčí na skále nad městem. Věž má nepravidelný osmiúhlý půdorys a vyznačuje se zajímavou stavební technologií.

Na historickém centru města však nejsou přitažlivé jen městské hradby, ve Zwettlu najdete řadu zajímavých architektonických památek. Na náměstí Hauptplatz stojí několik měšťanských domů a také radnice s freskami z 15. století. Střed náměstí zdobí od roku 1994 Hundertwasserova kašna, která patří k  symbolům města.

Hlavní atrakcí města je však již zmiňovaný cisterciácký klášter, který byl založen roku 1138 Hadmarem z Kuenringu. Klášter byl během staletí několikrát poničen přírodními živly, ale také válkami. Počet zde žijících mnichů se neustále měnil, například roku 1651 klášter obývali jen tři. Během 18. století došlo k rozsáhlé barokní obnově, na níž se podíleli velcí umělci své doby, jako například Troger, Altomonte, Munggenast, Schmidt a další. V sousedství kláštera najdete také kostel Panny Marie, který postavil architekt Mungennast a doplnil jej 90 metrů vysokou věží. Interiér s křížovou chodbou je ukázkou gotického slohu, ale je doplněn mnoha barokními prvky. Hlavní oltář pochází z roku 1731 a varhanní prostor zdobí gotické vitráže z roku 1420. V klášterní knihovně je uchováno na 50 tisíc cenných svazků, inkunábulí a rukopisů. Klášter společně s kostelem je významným duchovním centrem a tvoří kulturně historickou památku vysoké hodnoty.

Se svým historickým jádrem starého města a mnoha kulturními pamětihodnostmi je Zwettl ideálním výletním cílem. Kromě velkého množství památek však nabízí také celou řadu možností trávení volného času a sportovního vyžití. V okolí Zwettlu se nachází překrásná krajina ukrývající rybníky a jezera, lesy, jedinečná muzea, hrady a kulturní příležitosti.

- jap -

Předchozí články z Rakouska:
Bregenz
Klagenfurt – jezerní kráska
St. Florian
Melk – duchovní centrum Rakušanů
Bernstein

Článek byl zobrazen 11 357 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA