Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krems - město štiplavé hořčice

Krems – česky Kremže je pátým největším městem v Dolním Rakousku. Toto kouzelné historické městečko ležící na Dunaji si zachovává svůj starobylý ráz, za což bylo oceněno zapsáním na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kremže leží asi 70 km od Vídně a necelých 30 km od St. Pöltenu, na soutoku řeky Kremže a Dunaje, v tzv. Waldviertelu – Lesní čtvrti.  Je statutárním a správním střediskem oblasti a žije v něm přibližně 23 tisíc obyvatel. Kremže tvoří souměstí s kdysi samostatným městečkem Stein. Společně s nedalekým městem Melk pak symbolicky ohraničuje údolí Wachau, které je pro svou unikátní přírodní krásu taktéž zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Údolí s příkrými svahy je pokryté terasami s vinicemi, které jsou zde budovány již po několik staletí. Město Kremže je tak těsně spjato s pěstováním vinné révy a s vinařstvím, což mu propůjčuje nezaměnitelný ráz. V malebných dlážděných uličkách najdete jeden vinný šenk vedle druhého.


Autor: Dieter  Karner

První zmínka o Kremži pochází z roku 995, kdy se na tomto místě nacházela osada s názvem Chrimsa. Roku 1153 si ji arabský kupec jménem Idrísí zaznamenal jako důležité město na Dunaji. Během 11. a 12. století již bylo město mnohem větší a významnější než Vídeň. Bylo zde důležité obchodní centrum, kde se obchodovalo především se solí. V 16. století se pak město stalo centrem reformace a v letech 1645 – 1646 jej obsadila Švédská vojska pod vedením generála a polního maršála Lennarta Torstensona.

Roku 1756 se do Steinu přistěhoval slavný barokní malíř Martin Johann Schmidt, který byl později známý spíše pod přízviskem „Kremžský Schmidt“. Roku 1872 došlo k napojení města na rakouskou železniční síť. V polovině 19. století se města Kremže a Stein od sebe oddělila a takto oddělena zůstala až do roku 1938. Za Třetí říše byly ke Kremži připojeny četné okolní obce, což ji výrazně zvětšilo a stala metropolí Dolnodunajské župy. V rámci města se poté vytvořil městský okres a po druhé světové válce se Kremže stala statutárním městem. Na dnešním území města se v minulosti nacházel největší hnědouhelný důl celého Rakouska – Uherska. V polovině 90. let 20. století byla ve městě založena třináctá rakouská univerzita s názvem Donau – Universität. Univerzita byla moderně přestavěna a dnes její prostory pojmou až 4500 posluchačů.

V Kremži byste rozhodně neměli vynechat návštěvu historického centra města, které protíná dlouhá hlavní ulice Obere Landstrasse, jež o pár ulic dále plynule přechází do Untere Landstrasse. Jde o přirozenou osu vedoucí historickým městem, pěší zónu, na níž najdete obchůdky, kavárničky a která je lemovaná řadou historických měšťanských domů. V domě č. 2 například najdete starou lékárnu Mohrenapotheke, která byla přeměněna na farmaceutické muzeum. Součástí její interiérové výzdoby však zůstaly Schmidtovy fresky. Do ulice se vchází branou Steiner Tor z roku 1480. V centru města se rozkládá náměstí Körnermarkt, jemuž dominuje bývalý dominikánský klášter. Na konci 18. století jej nechal zavřít Josef II. Dnes v něm však sídlí Weinstadtmuseum, neboli Muzeum vinařství s expozicí o výrobě vína. Uprostřed náměstí se tyčí barokní mariánský sloup z roku 1685.

Jednou z nejvýznamnějších kremžských památek je farní kostel sv. Víta s mohutnou věží, který byl vystavěn na náměstí Pfarrplatz. Dříve na jeho místě stávala románská bazilika, která byla goticky přestavěna. V kostele se podařilo dochovat stropní fresky, které jsou dílem Kremžského Schmidta. Náměstí se pyšní ještě renesanční budovou radnice z 16. století. Na dalším náměstí Frauenbergplatz si můžete prohlédnout piaristický kostel Piaristenkirche, v jehož interiéru je uchován Schmidtův barokní oltář.

Na jižní straně náměstí Hoher Markt stojí dávná pevnost Gozzoburg, která zde byla vybudována ve 13. století, ale o tři století později přestavěna na reprezentativní palác. V městské části Stein narazíte na cenné církevní památky, jako je bývalý minoritský kostel z roku 1264 a farní kostel sv. Mikuláše pocházející z 15. století. Ten je taktéž vyzdoben Schmidtovými freskami z poloviny 18. století. Pokud se chcete pobavit, navštivte Muzeum karikatur, v němž se po celý rok koná řada zajímavých výstav.

Kremže je také městem rozkvetlých ulic, udržovaných parků a bohaté zeleně. Najdete v něm řadu míst vhodných pro odpočinek a relaxaci. Například v samotném srdci městského parku se můžete usadit na lavičce a pozorovat vodní nádrž s vodotryskem a okolní bohatou květinovou výzdobou.

Jestliže vám název Kremže evokuje kremžskou hořčici, pak máte pravdu. Hořčice skutečně z Kremže pochází, ale dnes se zde již nevyrábí, její výroba se přesunula do Vídně. Na rozdíl od té „naší“ kremžské hořčice, není ta pravá zjemňována octem, ale vínem. Hlavními surovinami pro výrobu této hořčice jsou tedy vinný ocet a hroznový mošt, který se vyrábí z vína, jenž se pěstuje v okolí.

- jap -

Předchozí články z Rakouska:
Hall in Tirol
Enns - kolébka rakouské civilizace
Bad Ischl
Kaprun
Rust

Článek byl zobrazen 14 122 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA