Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Heiligenkreuz - nejstarší cisterciácký klášter v Rakousku

Heiligenkreuz je nejstarším cisterciáckým klášterem na území Rakouska. Byl založen v roce 1133 rakouským vévodou Leopoldem III. Babenberským a od doby svého založení funguje bez přestávky dodnes. Najdeme ho ve stejnojmenném městě v dolnorakouském okresu Baden, asi 20 km od Vídně.

Se stavbou kostela u potoka Sattelbach začali mniši z Morimondu, kteří byli poté do nového kláštera uvedeni. Jedním z prvních mnichů sloužících v tomto klášteře byl i Leopoldův syn Ota. Klášterní kostel s prvky umění cisterciácké románské i gotické architektury byl vysvěcen roku 1187. Až do roku 1246 zde byli pohřbíváni Babenberkové, místo posledního odpočinku zde tak našel i Leopold III., který zemřel tři roky po založení kláštera. V letech 1637 až 1667 byla provedena velká přestavba tohoto komplexu a při této příležitosti bylo dokončeno arkádové nádvoří.

Heiligenkreuz
Heiligenkreuz

Ke klášteru patří trojlodní románská bazilika zasvěcená Panně Marii, která se pyšní původním průčelím a věžemi z roku 1774. V interiéru je novogotický oltář z roku 1887, sklomalby a obrazy Johanna Michaela Rottmayra a Martina Altomonteho. Kromě baziliky zde najdeme řadu dalších budov, jako je například pohřební kaple s barokní výzdobou od Giulianiho, kapitulní síň a další části. Nejzajímavějším prvkem klášterních budov je křížová chodba s více jak třemi stovkami románských sloupků.

Heiligenkreuz
Heiligenkreuz

V současnosti je klášter Heiligenkreuz je nejvyhledávanějším cílem turistů v okolí Vídně. Místní mniši jsou známí jako choráloví zpěváci – jejich zpívané modlitby nejen uklidňují, ale také dodávají lidem sílu. Gregoriánský chorál je velmi stará a osvědčená forma jednohlasé zpívané modlitby, která se zpívá v latinském jazyce, tedy oficiálním jazyce západní římskokatolické církve. Protože obsahuje mnoho samohlásek, má latina tu výhodu, že je velmi melodická. Mniši z tohoto opatství již dokonce natočili CD, které se dostalo do první desítky nejprodávanějších alb nejen v domácím Rakousku, ale například i v Británii.

Heiligenkreuz
Heiligenkreuz

- jap -
Foto: stift-heiligenkreuz.org

Článek byl zobrazen 9 553 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA